| omfericit a întrebat:

Care credeti ca sunt cele mai frumoase locuri de vizitat (nu foarte populare inca) in Romania de catre turistii straini?

Răspuns Câştigător
| hashe86 a răspuns:

Depinde ce si doresc sa vad acei turisti, cat de pretentiosi sunt.
daca sunt genul de turisti care vor sa vada romania in esenta ei si in adevarata ei splendoare, aceia care evita in general marile atractii turistice ale unui loc, atun ci pot lua tara la picior, in special zonele etnologice, care inca mai pastreaza franturi din autenticitatea poprului nostru.
maramuresul, apusenii, sudul transilvaniei, valcea-valea oltului, caras-severinul, vizitate din sat in sat, natura care le inconjoara, gazduirea in vechile case ale oamenilor simpli, mancarea traditionala a lor, stilul lor de viata, vor cuceri orice turist strain.
o spun din cunostintza de cauza.
singura conditie e, asa cum spuneam mai sus, ca acei turisti sa fie interesati de asa ceva.

16 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Poiana Brasov, Muntii Bucegi(Babele, Sfinx, Varfu Omu), Delta Dunarii, Bran, Sinaia-Stana de Vale, Predeal, Baile Felix(Oradea), Ocna Sibiu, Slanic Prahova, Lacul Rosu, Cheile Turzii, Castelul Peles, Manastirile din Suceava, Sighisoara.etc

Janina
| Janina a răspuns:

Zona Mehedinti - Herculane este un loc excelent: avem ruinele cetatii medievale a Severinului, piciorul podului lui Traian, casteul de apa, muzeul portile de fier, muzeul de arta, avem podul lui Dumnezeu de la Ponoare, palatul Theodor Costescu, zona cazaneleor, faleza Dunarii nou amenajata in Orsova, Sculptura in munte cu capul lui Decebal, statiunea Herculane, cu caditele cu ape fierbinti si baile romane....sunt multe locuri de vazut in aceasta zona, care din pacate este prea putin evidentiata la nivel natonal straight face

| Ben. a răspuns:

Muntii Siriului.

| rolly14 a răspuns:

Pai Castelul Bran, Castelul Peles, Pestera Muierii, Pestera Ursilor, Pestera Dinbovicioara, In Moldova manastirile sunt o splendoare, si la munte la Poiana Marului, Poiana Brasov, Sibiu etc.

| poliana a răspuns:

Manastirile sunt niste locuri ft frumoase si nu cred ca se gasesc oriude. apoi avem muntii, pesterile, si mai ales delta ...parerea mea...

| iulia18 a răspuns:

Este splendid Maramuresul, la Sapanta, Cimitirul Vesel, peisajele sunt de vis si manastirile de acolo...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Castelul peles, castelul bran, castelul iulia hasdeu, pestera dambovicioara, mausoleul de la mateias, turnul chindiei, manastirea namaiesti, manastirea curtea de arges, manastirea crasna, manastirea suzana, manastirea dealu, manastirea caraiman, cetatea rasnov, gradina zoologica bucov, noua[brasov]si targoviste, salina slanic, muzeul grigore antipa, muzeul satului, gradina botanica, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici unullaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere cele mai frumoase zone sunt in maramures la Borsa, pe valea Viseului, in muntii Calimani, la Sapanta si Aradul este frumos si in partea Moldovei este extraordinar in special manastirile, Humulesti, Borsec, Valea Oltului-Caciulata, Pestera muierii, Pestera polovraci, Orsova, Cazanele, castelele bran, peles, Sighisoara, Pestera ursilor, Poiana marului (este superb printre munti), Baile herculane, Brasov, Sinaia, Sibiu, Lacul rocu, Lacul Sf Ana, Cheile bicazului, Durau, Manastirea dintr-un lemn si bineinteles delta este foarte frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maramureshul este o zona splendida. am fost acolo si cal mai mult mi-a placut in sapanta la cimitirul vesel. va sfatuiesc pe toti sa mergeti acolo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maramuresul, o zona aproape de sufletul meu, ce mai, splennnndiiid...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ploiesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barazul vidraru, transfagarasanu, balea lac balea cascada, lacu rosu, lacu sfanta ana, lacu ciucas- piatra neamt, barajul bicaz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salina de la Turda.

| AlexandraSimion a răspuns:

Bună! Eu îți recomand să vizitezi Cascada Ciucaș, este un loc foarte frumos! Pentru imagini frumoase poți vizita http://undesamerg.com/viziteaza/Cascada-Ciucas