| anonim_4396 a întrebat:

De ce e otelul inoxidabil? SI totusi, de ce se pateaza de la apa?

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Otelul devine inoxidabil prin alierea fierului cu proportii mai mari de crom si nichel (parca si molibden), in detrimentul carbonului, urmarea fiind reactivitatea foarte redusa fata de oxigen. Inoxul nu se pateaza de la apa, ci de la substantele dizolvate in aceasta (calcar, rugina sau alti oxizi), care raman dupa ce picaturile de apa s-au evaporat. Daca te referi la petele gri-negre care apar in timp pe bateriile de la baie de exemplu, acestea se datoreaza acizilor continuti de substantele de curatare.