| Vlad0123 a întrebat:

Am niste intrebari la tema la fizica si nu stiu sa explic exact ce fenomene sunt.Intrebarile sunt:. De ce trosnesc copacii cand e ger? si De ce e mai cald cand ninge?(fata de cand e iarna, dar nu ninge). Eu stiu sa raspund dar imi trebuie raspunsuri exacte si detaliate. Funda pentru raspunsul corect.

Răspuns Câştigător
| Iadhira a răspuns:

Bună. Copacii trosnesc iarna deoarece au anumite canale care se umplu cu apă. Când e foarte frig apa îngheaţă şi fiind o excepţie îşi măreşte volumul, astfel aceste canale se sparg si provoacă acest sunet.
E mai cald când ninge deoarece cerul este înnorat şi nu lasă aerul cald să urce mai mult şi după cum ştii curenţii de convencţie: aerul cald urcă, cel rece coboară, astfel e şi un nivel mai mare de umiditate ce da căldură.

| LastMemory a răspuns (pentru Iadhira):

De fapt e mai cald când ninge deoarece la formarea fulgilor de zăpadă are loc o transformare dintr-o stare de agregare în alta care presupune degajarea unei călduri latente... lool norii nu opresc căldura să meargă în spațiu laughing temperatura se schimbă datorită presiunii care scade la creșterea în înălțime.

2 răspunsuri:
| Vlad0123 explică:

Mersi.