| Skarr a întrebat:

De ce nu pot sa scot cooler ul de pe procesor? Am desfacut toate suruburile si sta fix.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

In afara ce ti-a spus Cristi, si te sfatuiesc sa te uiti FOARTE atent
iar dupa ce esti sigur, SIGUR ca nu mai e prins in nimic
e posibil ca pasta termoconductoare sa se fi uscat si sa actioneze ca lipici, incearca sa il tragi de una dintre laturi in timp ce apesi pe latura opusa (miscare de rasucire, verticala)

| Skarr explică (pentru Bizon95):

Se poate. Am folosit pasta preaplicata de la amd

| Skarr explică (pentru Bizon95):

Mersi bro. Am miscat de el si a inceput sa se miste. Apoi mi-am dat seama ca ai avut dreptatelaughing Am curatat pasta si am pus alta de la arctic. Salut

| Skarr explică (pentru Bizon95):

Ma poti ajuta sa si la cealalta intrebare? Cum sa scot fan ul din carcasa? Am un raidmax g21. Am Incercat sa trag de capacul din fata dar nu mi e frica sa nu o stric

| Bizon95 a răspuns (pentru Skarr):

Nu stiu raidmax g21
dar, in cel mai rau caz poti sa scoti toata placa de baza (are niste suruburi)

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai desfacut suruburile de pe partea dorsala al placii de baza, atunci monteaza-le repede inapoi, fiindca sunt pentru prinderea SOCLULUI procesorului, si nicidecum pentru prinderea procesorului!

Procesorul este bagat in soclu si prins cu o clema (de forma unei manete) metalica.
Deasupra procesorului este prins cooler-ul (radiatorul de aluminiu, cu ventilatorul de racire montat deasupra). Cooler-ul se prinde cu cleme de plastic (NU cu suruburi! ) de placa de baza SAU cu clema (agataoare) metalica, in functie de fabricatia procesorului.

Cauta manualul utilizatorului (User Manual) al placii de baza (il poti descarca de pe site-ul producatorului), iar acolo gasesti descrierea pas cu pas cum se monteaza si se demonteaza componentele (inclusiv procesorul).

Grija marita!
Orice mica greseala poate costa chiar mii de lei, daca strici ceva!
Daca nu te descurci, mai bine apeleaza la un specialist cu experienta /service!

| Skarr explică (pentru Bula):

Bro era doar lipit de la pasta termoconductoare preaplicata de la amdhappy si nu am cleme. Doar suruburi. Deci nu am cum sa prind cooler ul altfel

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Uita-te atent sa nu fie cleme undeva vezi cu o lanternă unde il ține o mai fi un șurub undeva in stînga dreapta mijloc caută uita te.