| Celdrept a întrebat:

Din ce cauza un om relativ inteligent sau puțin inteligent e foarte tăcut? Depresia poate transforma un om într-un mort? Și fobia sociala severa? Daca un om e tăcut așa rămâne toată viața? Ce ar trebui sa facă să devină vorbăreț? Sau nu are personalitate? Voi cum sunteți în viața de zi cu zi fiți sinceri? Un om care nu prea mai simte sa vorbească aproape cu nimeni cu mici excepții e nebun sau e din cauza depresiei? Și care sta izolat!? Sau traume? Dar dacă un om are traume tot nebun e nu? Mie nu mi se pare un om care nu vorbește cu nimeni normal, nici măcar depresia nu transforma așa un om! Ce ar putea fi? Poate reveni la normalitate? Daca da cum? Sa se integreze în societate!?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ca o persoana este tacuta asa ii este felul, nu are legatura directa cu depresia ci poate acea persoana este introvertita.
Sunt foarte multi depresivi care sunt foarte vocali sau agresivi, dar nici aici nu este o regula.

| Celdrept explică (pentru Simpatic):

Asta e răspuns de premii Oscar!

| Celdrept explică (pentru Simpatic):

E naspa sa fii introvertit sad mi se pare un handicap sa fii așa la maturitate, când ești copil merge dar matur nu prea că nu te prea poți integra, adapta. Iarba am văzut că te face sa fii sociabil

| Simpatic a răspuns (pentru Celdrept):

Pai nu degeaba sunt printre veteranii TPU si nu pentru raspunsuri caci nu am facut din a primi calificative o ocupatie precum unii useri mai noi de aici, chiar am avut o perioada de 3 ani cand nu am prea intrat mai deloc; ci pentru ca sunt veridic si acceptat de stafful TPU si nu am fost banat pana acum desi m-am certat cu multi retardati care cauta afirmare pe net, asa cum sunt eu>> uneori de treaba alteori agresiv, sunt exact ca si in viata reala, nu port masca precum userii "fardati" de aici. faptul ca cei din conducere au inteles asta, denota ca sunt un user de calitate fara de care comunitatea TPU ar fi mai saraca putin, lauda-ma gura laughing

dar raspunsurile mele nu sunt nicidecum de "oscar", insa multumesc pentru aprecieri!
daca te-ai referit prin raspuns de oscar la ceva de genul superficial>> precum raspunsurile date de participantele la Miss cand li se pun intrebari, nu m-am suparatwinking

| Simpatic a răspuns (pentru Celdrept):

Da, dar "iarba" nu este buna pentru psihic, am trait si copilarit o viata sa zic asa in cartier, cu bune si rele, am fost tentat si chiar am incercat si eu de 2-3 ori maria
Stiu baieti care au fumat 10 ani sau mai mult si au creierul prajit, este demonstrat stiintific faptul ca, consumul de marijuana timp indelungat pe langa dependenta, distruge creierul si da boli mintale ireversibile; si nu ma refer doar la depresie si anxietate ci la afectiuni grave mintale! depresia nefiind catalogata ca boala mintala ci ca tulburare!

| Celdrept explică (pentru Simpatic):

Mai ești certat cu supica?laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Celdrept):

Cred ca este cel mai antipatic user pe care l-am intalnit, ea si cu fosta jassmina-cea din urma nu-i mai mentionez numele actual, o stiti cu totii cine estewinking

| Celdrept explică (pentru Simpatic):

rolling on the floor mai era una hiacinth era amica cu ea și aia era la fel pusa pe miștocăreala și gusticel laughing
Da, eu când mă certam cu cineva mereu se baga ea laughing e o tipă inteligenta dar pare tripata uneori laughing Iasmina e ruptă de realitate, e un caz pierdut, e non stop pe aici laughing cică ea muncește rolling on the floor

| Simpatic a răspuns (pentru Celdrept):

Da-le incolo de limitate, sunt o multime ca ele pe aici si foarte multi baieti terminati

ma bag la un film si asa voi adormi

te salut, mr. fantawinking!

| Celdrept explică (pentru Simpatic):

Nu a fost la mișto răspunsul ăla cu oscarul, sunt un tip serios nu îmi place să fiu sarcastic.
Vizionare plăcută! Mă și eu la Moonfallhappy

| Simpatic a răspuns (pentru Celdrept):

Eu sa vad ce film cult (a se citi cult movie) am pe HDD extern, am cred 400 de filme
Sunt asa de sarac ca nu-mi pun Netflix :)) glumesc nu am cont Netflix pentru simplu motiv ca as pierde tot timpul acolo, anul viitor poate imi iau masina noua iarrrr

Seara buna la toata lumea si mai ales multumesc celor care imi dau aprecieri zi de zi, asa ca imi permit sa le dau aici o dedicatie!

pentru voi toti piesa mea preferata : https://www.youtube.com/watch?v=me3CPl_i4C4

Stima!

| Celdrept explică (pentru Simpatic):

Super melodia! Ai timp sa îl pui când vrei tu,nu e cine știe Netflix, dar găsești seriale interesante, in rest nimic speciale, încă pe site-uri găsești filme mai actuale decât pe Netflix, mai ales horror.
I-ați ce te face fericit!
La fel.

19 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

"Taci și lumea va spune despre tine: Ăsta/Asta s-ar putea să fie prost/proastă! Deschie gura și nu va mai fi nici o îndoială!" citat din Emil Condurache.
Sau mai pe scurt: "Tăcerea este de aur, iar vorba de argint!" - proverb românesc.

| Celdrept explică (pentru gabicoo):

Așa este, dar una e sa fii tăcut Gabi alta e sa fii izolat, nici cu familia sa nu vorbești decât când te suna ei!

| Celdrept explică (pentru gabicoo):

Sunt un tip misterios atunci! Tu vad că nu ai probleme mereu ai vorbele de aur la tine, ești un om valoros!
Eu te-as vota ca președinte happy

| carevaescu a răspuns:

Sunt multe cauze posibile. Sunt si multe laturi ale inteligenței. O inteligență bine formata e diferita de una specializată pe un domeniu.

Un om inteligent poate fi depresiv, in mare pentru ca nu a inteles oamenii si nici pe sine. Sau poate fi doar mai tacut ca asa are temperamentul.
Poate într-adevăr fi si defect dpdv neurologic- adica doar capabil pe anumite ramuri cognitive - cum sunt spre exemplu unii savanti autisti.

Cert este ca nu poti intelege un om doar dintr-un singur unghi

| Sekim a răspuns:

O chestie comuna la oamenii inteligenti sau cum spui tu, relativ inteligenti este faptul ca nu au o placere in a interactiona cu oamenii. Pe scurt, sunt tacuti pentru ca nu au ce sa vorbeasca cu oamenii "normali" sau nu vad scopul lucrurilor pe care le fac ceilalti incat sa doreasca sa i-a parte la acel lucru. Totusi, daca pui 2 oameni inteligenti intr o camera o sa vezi ca o sa vorbeasca incontinuu si o sa se simta bine.,, Mie nu mi se pare un om care nu vorbeste cu nimeni normal ", inseamna ca nu esti inteligenta sau relativ inteligenta. De ce? Pentru ca daca erai ai fi inteles de la sine de ce aleg oamenii aia sa nu vorbeasca rolling on the floor. Oricum, sa stii ca 90% dintre oamenii inteligenti care aleg ei sa nu interactioneze cu alte persoane pot sa fie si sufletul "petrecerii", sa joace un rol sa spunem, dar aleg pur si simplu sa nu o faca. In concluzie, nu sunt nebuni, ci doar rezervati cu oamenii mai putin inteligenti. Spor.

| Celdrept explică (pentru Sekim):

Vad că ăștia care sunt angramati sunt foarte sociabili,extrovertiți, care nu au cultură generala, in schimb școală vieții, dar sunt și oameni deștepți care sunt deschiși dar doar cu apropiații, cei care au 6-8-10 clase am făcut o analiză sunt foarte sociabili și au personalitate deși nu sunt inteligenți dar știu să se facă plăcuți dețin arta conversației. Pai,eu de la traume cu unii cocalari am devenit așa,nu știu eu mă consider nebun nu mă consider normal deși am fost foarte bun la învățătură și procedurilor le produceam probleme,dar atunci nu eram bolnav,acum vad că am probleme grave de comunicare deși am un IQ măricel! Depresia m-a izolat complet și traumele! Nu știu dacă mai îmi revin! Da,pe mine mă plictisesc conversațiile mărunte,mai ales că majoritatea sunt analfabeți funcțional și interpretează altfel discuția într-un mod eronat! Unii nici cu DEX ul nu știu ce le spun,și tot atâția mă consideră nebun pentru că mă văd că tremur și par speriat uneori pe strada de la anxietate,agorafobie. Oricum multa lume a luat-o randeaua.
Eu nu sunt nici inteligent nici prost, average ceva de genul! Tu ești un tip inteligent și încă cativa, in rest multi au probleme grave la mansarda, mai grave decât mine! Aici e reuniunea pentru cei răniți, cu traume laughing că puțini sunt sănătoși la caphee hee

| Sekim a răspuns (pentru Celdrept):

Sa vezi lumea intr o perspectiva negativa, pesimista nu e ceva nou la persoanele inteligente. Sa ai "traume" care sa te afecteze incat sa nu te recunosti, dar in acelasi timp sa fii constient ca esti mai bun decat restul este si asta o trasatura a oamenilor mai sus decat average. Cum a spus odata Franz Kafka, cunoscut ca fiind cel mai pesimist scriitor :,, A First Sign of the Beginning of Understanding is the Wish to Die ", precum multe alte citate in care declara chestii similare laughing. Parerea mea e ca ar trebui sa incerci din greu sa vezi optimist lumea ignorand prezenta oamenilor, dar in acelasi timp sa nu o ignori de tot incat sa poti recunoaste alti oameni ca tine, ca atunci sa poti interactiona cu folos. Spor

| Buca1 a răspuns:

Iti urmăresc întrebările, as vrea sa vorbim în privat!