| anonim_4396 a întrebat:

Din ce e alcatuita cochilia melcilor?

1 răspuns:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Cochilia melcului este calcaroasa. Analizând o cochilie putem vorbi despre deschiderea acesteia numită apertură iar marginea aperturii poartă
numele de peristom. Partea terminală a cochiliei se numeşte apex şi reprezintă camera iniţială a animalului. Spirele ce se desfăşoară între apertură şi apex se numesc anfracte, cavitatea internă a cochiliei desfăşurându-se de-a lungul acestora, până în apex. Întreaga cochilie se dispune spiral în jurul unei columele care nu este altceva de cât axul cochiliei, vizibil la exterior în vecinătatea aperturii, formaţiune ce poartă numele de ombilic. După
modul de răsucire al anfractelor, la un gasteropod ţinut cu apexul în poziţie verticală, descriem cochilii dextre – când apertura apare la dreapta şi senestre – cu apertura vizibilă spre stânga. Atunci când ultima spiră le acoperă pe celelalte cochilia se numeşte involută iar când spirele se alipesc între ele, spiral vorbim de cochilie evolută.