| 334499 a întrebat:

Din ce e facut salamul de vara?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Numai cel de Sibiu are în compoziţie carne de cal sau de măgar. Salamul de Sibiu mai suferea un tratament special care în mod natural durează destul de mult (circa o lună ) prinzând acea albire a coajei produsă de un mucegai nobil de genul Penicillium. Românii au renunţat la carnea de cal tradiţională înglobând în masa salamurilor de vară, sau aşa zis uscate, diverse produse chimice pentru a-l conserva şi a-l face mai uscat.
Deoarece gustul specific salamului de Sibiu era produs pe cale naturală, grăbindu-se procesul pe cale chimică, nu mai putem spune că este vorba practic de acea marcă de salam.

10 răspunsuri:
| LawR3n a răspuns:

Sună a dumă de clasa a 3-a.

| Locre a răspuns:

Oare din ce?hee hee

| OanaG a răspuns:

Din toate zgarciurile :-&

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salamul de vara esta facut din carne laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate rahaturile sunt in salamuri, mai ales apa ca platesti apa la pret de salam, in salamu de sibiu are si carne de cal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salamu de vara este facut din carne de vita integrala adica 30 kg
brat carne de porc lucru 43 kg si slanina 20 kg si se pune condimente aroma de usturoi iar la final mai ai nevoi de membrana naturala sfoara pentru legat, invelisi mate cusuta si mate artificiala.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are pus in el si gandaci

| JustMusic a răspuns:

Din caldura veri amestecat cu putina ploaie cu mireasma florilor de vara si uscat in razele soarelui de varalaughing pai logic din carne

| criss:) a răspuns:

Din carne de cal sau de vitawinkingde aceea are culoare rosiatica si grasimi...etc

| google_6002 a răspuns:

Din bucati de soare. big grin ...doar e de vara, ce naiba