| deea_7321 a întrebat:

Din ce este alcatuit aspiratorul si cum se foloseste efectul curentului electric?

2 răspunsuri:
| Cristian_6815 a răspuns:

Aspiratorul este compus dintr-un motor care are la capat o fulie (elice) ce creaza vacum (trage aerul pe o parte si il arunca pe cealalta) aerul trece prin saculetul ce este dispus inaintea elicei iar impuritatile sunt retinute in punguta sacului deoarece densitatea materialului din care este format saculetul nu permite decat trecerea aerului de partea cealalta, succes!

| misu a răspuns:

E greu sa intelegi. motor care contine rotor,stator, carbuni, etc.