Stefan
| Stefan a întrebat:

Cunoasteti difinitia curentului electric?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Curentul electric reprezintă deplasarea dirijată a sarcinilor electrice. Există două mărimi fizice care caracterizează curentul electric:

intensitatea curentului electric, numită adesea simplu tot curentul electric, caracterizează global curentul măsurănd cantitatea de sarcină electrică ce străbate secţiunea considerată în unitatea de timp. Se măsoară în amperi.
densitatea de curent este o mărime vectorială asociată fiecărui punct, intensitatea curentului regăsindu-se ca integrală pe întreaga secţiune a conductorului din densitatea de curent. Se măsoară în amperi pe metru pătrat.
mai multe detalii găsești aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Curent_electric

2 răspunsuri:
| REMiXDJ a răspuns:

Nu exista notiunea de "curent electric" in general, in particular este diferenta de potential activ intre 2 puncte care au sarcina diferita./valabil si pentru "imperia", si daca tot ai povestit acolo ceva din fizica electica de ce nu ai dat si formula, si cum apare, si de cine e dependent acest curent electric cum ai spui tu, // nu cumva e dependent de rezistentza si de tensiune?!, ia gandestele la fulger.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tremuriciul care iti trece prin toate madularele cand pui mana in priza.