| pinkygloss a întrebat:

Buna TPU.Am o rugaminte.
. imi puteti spune ce aparate folosesc efectul magnetic al curentului electric ...la termic este fierul, cuptorul cu microunde, dar nu stiu la efectul magnetic...va rog. Funda+vot:X

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Toate difuzoarele electromagnetice (caci mai sunt si piezoelectrice), toate motoarele electrice, toate generatoarele electrice, ceasuri electrice...etc.
La cuptorul electric avem efect temic, dar la cel cu microunde...e mai complicat un pic...

1 răspuns:
| pinkygloss explică:

Mi-ai mai raspuns odata si la cealalta si ca sa te impac pe tine si pe celalalt v-am dat la amandoi fundAtongue