| Joker3134 a întrebat:

Din moment ce jandarmii sunt tot militari,intr-un razboi nu intra si ei? Primii sunt militarii din armata romana apoi rezervistii, apoi nu jandarmii?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Da, primul lucru care este bagat in capul militarilor, INDIFERENT din ce trupe fac parte e disciplina, asta e primul si cel mai important scop al oricarei armate cand e vorba de personal

6 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Pai din cate am inteles fac tururi in Afganistan, pentru securitate
deci, da, si ei intra la razbel

Răspuns utilizator avertizat
| Bizon95 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu sunt de specialitate, dar de jandarmi am auzit cum ca ajung in Afganistan

nu cred ca e chiar imposibil ca pompierii sa ajunga pe front ca trupe de interventie/salvare, dar nu am auzit niciodata ca ar ajunge real sa lupte

Răspuns utilizator avertizat
| Bizon95 a răspuns (pentru Joker3134):

Politistii nu sunt armata
IN NICI O TARA CIVILIZATA
e o chestie cu si despre departajarea puterilor in stat si controlul tarii, daca ar fi armata un general al putea da un ordin si toti politistii sa participe "la ordin" la o eventuala lovitura de stat

de asta nu am pomenit nimic, e, evident ca NU pot fi armata

totusi, daca tara ar fi invadata atunci e de datoria oricui sa o apere cu tot ce poate, nici atunci nu conteaza ca esti politist decat ca deja ai pregatire in domeniul armelor, la asa un moment ar putea fi inarmati toti cetatenii

Răspuns utilizator avertizat