| DaDiCe1234 a întrebat:

Am auzit ca Jandarmii sunt unități militare diferite fata de politie, spre exemplu dacă începe un război aceștia sunt recrutați în armata?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unitatile de jandarmi sunt unitati militare, in subordinea MAI, asa ca nu au de ce sa mai fie recrutati in armata, ei sunt deja militari, doar ca nu in cadrul M.Ap.N.

| Bizon95 a răspuns:

Jandarmii SUNT parte din armata

piulitia NU e parte din armata, chiar daca au grade ca in armata (din cauza asta se face confuzie), totusi NU sunt grade peste capitan
in nici o tara civilizata nu e politia parte din armata!

totusi in caz de razboi NU vor fi recrutati in armata, DECAT DACA e invadata tara, moment in care pot fi mobilizati toti, TOTI, de la baieti de 14 ani pana la batrani de 80, nu numai piulitienii