| Erin28 a întrebat:

Buna!
In caz de război, cei ce au făcut armata, adică rezerviștii, până la ce vârstă poți fi chemați la război? Până la 55 înțelesesem.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este, conform L.446/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5^1) La declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, rezerviştii sunt mobilizaţi/concentraţi potrivit nevoilor instituţiilor cu atribuţii în domeniul apărării şi securităţii naţionale.
ART. 41.(1) Soldaţii şi gradaţii în rezervă se ţin în evidenţă până la împlinirea vârstei de 55 de ani, astfel:
a) clasa I: până la 45 de ani inclusiv;
b) clasa a II-a: de la 46 de ani până la 50 de ani inclusiv;
c) clasa a III-a: de la 51 de ani până la 55 de ani inclusiv.
(2) Cadrele militare în rezervă se ţin în evidenţă, pe clase de evidenţă, până la împlinirea vârstei prevăzute de lege."

| mi25 a răspuns:

Varsta pana la care sunt chemati rezervistii (activati) este stabilita dupa anumite criterii.
1. Statutul fiecarui rezervist :
a) soldati si gradati - pana la varsta de 55 de ani. In functie de varsta se impart in:
- trupe combatante - pana la 45 de ani.
- trupe auxiliare - pana la 50 de ani
- trupe pentru desfasurarea unor munci - pana la 55 de ani.
b) Cadrele militare se impart si acestea pe categorii de varsta in raport de functiile ocupate in statele de mobilizare.

| anonimuIl a răspuns:

Dacă e război primii care fug sunt ăia care au făcut armata.

| Erin28 explică (pentru anonimuIl):

Sinceră să fiu, nu prea vad rostul unui război. Nu înțeleg e ce ne-am implicat în războiul pe care nu noi l-am provocat. Mi se pare că ambele părți au mai mult de pierdut decât de câștigat. Am auzit azi la știri că mulți militari rezerviști au primit înștiințare de chemare la război, căleau cerut numărul de la pantofi, cred că e ceva, daca le-au cerut asemenea detalii.

| anonimuIl a răspuns (pentru Erin28):

Eu nici măcar nu am mai citit de război de vreo 2 luni.

| Erin28 explică (pentru anonimuIl):

Atât timp cât nu suntem implicați, nici pe mine nu prea mă interesează, însă mulți dintre noi vor avea de suferit.

| anonimuIl a răspuns (pentru Erin28):

S-a umplut Bucureștiul de ucrainieni și săraci și bogați. Pe ăștia nu îi interesează de războiul de la ei.

| Erin28 explică (pentru anonimuIl):

Habar nu am, asta m-am întrebat și eu, sunt și bărbați, care, chipurile, ar trebui să își apere patria. Eu as vrea sa stau la cămin anul asta, in București, pentru că o chirie e destul de mare, dar ghici ce, peste 250 de locuri le sunt destinate lor, refugiaților din Ucraina, iar, din cate am înțeles de pe grupul cu studenții, cantina Mihail Kogălniceanu s-au închis, pentru că au redistribuit fondurile și materia primă către cantina pentru refugiați, care mănâncă pe gratis de acolo. Știu că suferă, dar unii char au conturile pline de bani. In zona la mine, deși stau in modul rural, mătușa unei foste colege de liceu a primit ucraineni, pentru că are doua case, și a spus că poate face ceva bine, fiind în vârstă și singura. Ei bine, au lăsat prăpăd cand au plecat, din cate mi-a povestit. Nu le-a luat nici măcar un ban pe chirie, iar ei au profitat de bunătatea femeii. Aveau mașini scumpe, haine de firma, și se așteptau să fie primiți în România cu surle și trâmbițe, sa primească totul de pomană, fara să muncească. Și de parcă nu era destul, am mă ajutat și armata lor, de parcă noi avem destule.

| goguPatent a răspuns (pentru Erin28):

Eu zic ca ai dreptul sa comentezi asupra situatiei refugiatilor ucrainieni doar cand iti vei vedea casa spulberata de o racheta, vreun cunoscut omorat de o explozie desi omul nu vroia decat sa mearga la magazin sa isi ia o paine. Eu zi ca nu ai dreptul ca comentezi pana cand, din cauza unui batran cu probleme de erectie care vrea sa demostreze lumii contrariul, iti va rade intr-o secunda de pe fata pamantului munca de o viata.

| trophin a răspuns:

Da. Ca maiștri militari, ofițeri, dar nu pe câmpul de lupta

| Erin28 explică:

Și ceea sa fiu, mă tot uit la televizor și văd tot felul de declarații referitoare la un al treilea conflict mondial. Tatăl meu este rezervist, are 57 de ani, a lucrat la o bază militară ca instructor de tanc, pentru o perioadă de câțiva ani, și de aceea îmi fac griji că el ar putea fi incorporat.

| trophin a răspuns (pentru Erin28):

Îți faci griji pentru el sau pentru tine?

| trophin a răspuns (pentru Erin28):

Sabia o scoți tu... Nu tatăl tău, mulți înainte.

| Erin28 explică (pentru trophin):

Pentru tatăl meu.