| Alexinho007 a întrebat:

Tatal meu a lucat in armata la transimisiuni.Momentan este pensionar militar si are 44 ani.Intrebarea mea:Este rezervist? Am inteles ca rezervistii, alaturi de armata romana va trebui sa mearga la razboi(asa a zis Base).Ma cam sperie lucrul acesta...Dau funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Stai linistit.Mobilizarea,cel putin dupa legea actuala, se face la barbatii cu varste cuprinse intre 20 si 35 de ani.Citeste aici:
Sursa:http://www.dreptonline.ro/legislatie/lege_pregatire_aparare_tara.php

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este rezervist, dar numai daca mai este apt militar.
Si rezervistii pot fi chemati, dar chemarea se face in ordinea contingentelor, intai cei mai tineri si apoi cei mai in varsta.
Si fii sigur ca nu o mearga la nici un razboi.