| grigor3 a întrebat:

Stiu ca nu s-a demonstrat, dar totusi cum s-a creat acea explozie? adica acea stea cum a fost creata? nu se stie dar trebuie sa fie cat de cat o explicatie ca daca nu, e clar ca exista o divinitate si nu putem intelege cine a creat-o pentru ca nu a fost creata si mitnea umana nu intelege cum exista asa ceva!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nu a exploat nimic, ce naiba sa explodeze nici macar nu era spatiu, a fost o expansiune de energie, spatiu, timp atat, prima stea s-a format din nori de hidrogen care hidrogen a fusionat in helui si carbon etc

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce explozie?

| grigor3 explică (pentru RAY):

Explozia aia de a facut universul!

| grigor3 explică (pentru RAY):

Pai aia e,energia, norii aia din hidrogen, cum s-au format astea daca nu exista nimic? nu inteleg eu, vreau doar o explicatie mai ampla, cum din nimic s-au creat astea? ma refer la energie, cum s-a creat?

| RAY a răspuns (pentru grigor3):

Energia aia care sa extins? nu se stie exact cum s-a creat energia respectiva dar ceva stim de atunci energie nu sa mai creat nici distrus practic energia va exista forever, nu se stie cum a aparut energia aia, nori de hindrogen sau format din materie, vezi atomul hidrogenului e cel mai simplu si cel mai raspandit in univers, universul e bogat in proportie de Together, helium and hydrogen make up 99.9 percent of known matter in the universe, according to Encyclopedia.com.
isi dai seama aceste doua elemente hidrogenul si heliu sunt in proprtie de 99% ceea ce dovedeste big bang

| grigor3 explică (pentru RAY):

Aia e ideea si aici bat, si eu sunt cam agnostic, dar aici bat sunt sanse, nu e imposibil ca acea energie sa fie creata de o divinitate! ce crezi? adica sa fim seriosi nu se poate sa se fii creat singura! iar divinitatea cine a creat-o? pai a existat din totdeauna daca e s-o luam iar mintea umana nu poate descifra asta!

| RAY a răspuns (pentru grigor3):

Nu poti fi doar agnostic, nu are sens, agnostic =nu pretind cunoastere ok, dar credinta in dumnezeu ai? pai vezi ajungem in acest paradox da acel creator cine l-a creat? plus ca acel creator cum putea creea din nimic energia aia si tot ce exista? se stie ca energia nu poate fi creata sau distrusa deci acel creator nu putea crea, mai exista ipoteza cu universul holograma

| grigor3 explică (pentru RAY):

Corect,dar daca se presupune ca este o fiinta supranaturala, dar nu cea prezentata in religie, logic, inseamna ca poate face orice, adica chiar si energia? aici cum mai zici ca poate fi explicat si 2. cum adica universul holograma acolo ce e?

| RAY a răspuns (pentru grigor3):

Oricum o iei nu putea aparea din nimic apoi crea univers din nimic,, teoria sugerează că întregul Univers poate fi considerat "o structură bidimensională proiectată într-un orizont cosmologic" - sau, în termeni mai simpli, Universul în care oamenii cred că trăiesc este de fapt o proiecţie 3D a unui Univers alternativ bidimensional. http://www.descopera.ro/......-holograma
e doar o ipoteza atat

| grigor3 explică (pentru RAY):

Iar tu crezi in ea? aica suntem cumva urmariti de cineva? ca nu inteleg..., dar ce ma intereseaza, crezi in ea sau ti se pare o prostie ca si mie? a da si imi cer mii de scuze o ultima intrebare daca imi permiti un 2 : daca energia nu moare si noi oamenii avem energia ceea ce iar ma duce cu gandul la reincarnare sau la multi univers ceea ce ma sperie! aici ce crezi acea energie a noastra ce se intampla cu ea?

| RAY a răspuns (pentru grigor3):

Nu cred in chesti care mai mult incurca lucrurile,ok holograma cum naiba o aparut universul original,asta nu e o rezolvare ca cu multi univers ce rezolva aia nimic, ba complica lucrurile, cum puteau universuri aparea din nimic, nu isi cere scuze rar am ocazia sa vorbesc cu minti deschise, foarte rar daca ai o minte deschisa avem multe de discutat, metaforic vorbind tu vei exista forever =energia ta dar nu ca suflet sau ca reincarnare astea sunt fantezii umane

| grigor3 explică (pentru RAY):

Corect! da ai dreptate, imi place gandirea ta dar uite aici inca o intrebare buna, ok cum pot aparea universuri din nimic, dar si universul nostru cam tot din nimic a aparut! adica din energie dar si alte univesuri nu pot aaprea tot din energie? ca nu inteleg!

| RAY a răspuns (pentru grigor3):

Pai vezi nu rezolva nimic ca nu are sens,stim ca a existat un big bang, acum ca noi credem ca a fost dumnezeu, creator sau nimeni in fapt nimeni stie sigur nimic, s i eu sunt curios, sper sa aflu pana mor, imi doresc foarte mult sa aflu dar nu sa ma mint cu basme si cu dovezii

| grigor3 explică (pentru RAY):

Asa e, desi exact cum ai zis, o exista un creator dar nu poate aparea din nimic, n-om stii noi sigur, deoarece nu ne credem in putere sa spunem asta, dar deja eu zic ca stim adevarul! si inca ceva universul e infinit? eu zic ca 100%pentru ca daca n-ar fi infinit cum, ar exista un perete? sau cum? deci e infinit, clar!

| RAY a răspuns (pentru grigor3):

Nu isi imagina asa si ca ceva care se tot extinde de atunci, https://drive.google.com/......zlxZDA4NTQ
vezi de o carte acolo ca sa intelegi mai bine, am si documentare daca doresti

| grigor3 explică (pentru RAY):

Mersi mult! ultimele 2 intrebari ca apoi ma bag la un film si as fi recunoscator 1, te consideri ateu iar 2cum de nu va mai exista o alta persoana cu constiinta ta, adica intelegi unde bat, adn-ul ne face diferiti, dar nu poate fi acelasi? pana la urma daca traim milairde si miliarde de ani! zic daca specia umana v acontinua sa existe miliarde de ani!

| RAY a răspuns (pentru grigor3):

Ateu agnostic, pai nu poate fi pentru ca prin sex apar mereu noi combinati noi de adn man, eu nu cred ca vom apuca secolul 22

| grigor3 explică (pentru RAY):

Hmm,dar totusi stii ce nu inteleg nici aici? care e diferenta dintre agnostic si ateu agnostic? ce inseamna mai exact amandoua?

| RAY a răspuns (pentru grigor3):

Ateu =lipsa credinteti fata de zeii, agnostic =nu pretind ca cunosc faptul ca exista dumnezeu sau ca nu exista dar in proportie mare consider ca nu exista

| grigor3 explică (pentru RAY):

Mersi, asta numai e o intrebare zic eu doar asa de incheiere daca vrei poti sa-mi dai dreptate sau nu, chiar de ar exista o divinitate, nu ar avea legatura cu noi dupa ce murim, avand in vedere ca nici acum nu are, aia e doar in mintea noastra! deci putin conteaza daca eixsta sau nu!

| grigor3 explică (pentru RAY):

Stai scuze mai era o nelamurire,dar ciudat e ca totul e facut asa perfect, adica cum de avem maini? care ne ajuta? cum de avem picioare ca sa putem merge, vaz, auz asta e cam, adica cum s-au format toate astea asa perfect ca pare imposibil! nu vreua sa-mi zici cum, vreau doar sa-mi zici daca stiinta are o explicatie pentru asta cum de s-au format astea asa perfect!

| RAY a răspuns (pentru grigor3):

Vezi de teoria evolutiei explicata de dawkins, vezi de cartile care ti le-am oferit

| RAY a răspuns (pentru grigor3):

Nu a exploat nimic, ce naiba sa explodeze nici macar nu era spatiu, a fost o expansiune de energie, spatiu, timp atat, prima stea s-a format din nori de hidrogen care hidrogen a fusionat in helui si carbon etc

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Exista milioane de teorii si probabil niciuna nu este corecta. Eu cred ca suntem un experiment al extraterestriilor si acestia doresc sa vada evolutia noastra. Dar atunci, cine a creeat extraterestrii? E o intrebare la care niciodata nu ii vei gasi un raspuns concret

| KlibrDM a răspuns:

Daca nu crezi ca a fost acea explozie atunci cu ce e mai rational sa crezi ca exista o divinitate?