| BuGsstormbunny a întrebat:

Dupa solstitiul de vara cu cate secunde/minute scade ziua?

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/......r_solstice

În articolul de Wikipedia despre sostițiul de vară (Iunie) este și un tabel cu durata zilei, de la răsărit la apus, pentru orașele mari ale lumii. Atunci este și cea mai lungă zi din an.
Ca să înțelegi ce-i cu orele alea, ar fi mai bine să te uiți la o comparație cu lungimea zilei la echinocțiul de iarnă (Decembrie)
https://en.wikipedia.org/......r_solstice

Variația ...variazăwinking de la un loc la altul.
Mai mult decât atât, sudul și nordul Pământului sunt opuse la capitolul ăsta. De asta e vară în Australia în Decembrie.

Din aceste date aleg Budapesta, mai apropiată ca loc de România, cu 15 h 58 min vara și 8 h 26 min iarna, diferența fiind de 7 h 32 min.

| romeo78 a răspuns:

Media este de 1 oră pe lună, ajungând la echinocțiul de toamnă, ziua egală cu noaptea!

| JicaContra a răspuns:

NU destul de repede big grin
mie imi place noaptea tongue