| 17091997 a întrebat:

De ce distanta de la soare pana la Pamant este mai mica cand e solstitiul de iarna si mai mare cand e solstitiul de vara? Va rog vreau un raspuns.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Cel mai probabil deoarece Pamantul face o miscare elipsoidala in jurul soarelui, nu una concentrica.

2 răspunsuri:
| jeann a răspuns:

Distanta e maxima la inceputui lui iulie (afeliu) si minima la inceputul lui ianuarie(periheliu)
Oricum unghiul de incidenta al razelor Soarelui are o importanta mai mare.
De exemplu in Bucuresti situat la 44, 5 grade latitudine nordica razele Soarelui fac un unghi de 69 de grade la solstitiul de vara si doar 22 de grade la solstitiul de iarna.