| Utilizatoare123 a întrebat:

E adevarat ca un cantar electronic trebuie pus pe o suprafata plana pentru a arata corect kg? Sau e un mit

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.

| Simpatic a răspuns:

Da,este adevarat
daca ar fi mit, atunci m-as putea cantari pe jumatate de cantar, cealalata jumatate as ridica-o in aer (punand obiecte sub ea), cum ar mai masura corect in acest caz cantarul electronic? iti dau un pont tine de constructia sa si unde sunt amplasati in puncte senzorii sai de precizie

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este un mit, este o REALITATE!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e niciun mit.
Pune un cantar pe o suprafață care nu e plana și vezi că îți indica alta eroare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu doar ca e adevarat, e si simplu de verificat. Daca il pui cu un piciorus pe marginea unui covor sau o alta denivelare, iti arata o alta greutate. Mai ales cele de 30 de lei.
Alea "destepte" masoara mai bine, dar tot nu poti fi sigur pe greutatea afisata, daca nu il pui pe ceva drept.

| lpavel a răspuns:

E mit, prost a fost cine a zis asta!

| KovacsB a răspuns:

Poti sa-l pui si pe plan inclinat dar trebuie aplicat cosinus de alfa.