| Dumitru_Iamnitchi_1990 a întrebat:

E normal sa se incarce 2 ore o baterie li-ion noua , originala,pe un samsung i8910,cu incarcatoru original,care stie exact?!

2 răspunsuri:
| GEORGE a răspuns:

Da, adica depinde cat e de descarcata, daca e noua fara pic de curent in ea e normal sa se incarce mai mult

| viavo a răspuns:

Salut e un timp normal dar daca bateria e noua si in prospect se cere formatarea acumulatorului nu deconecta incarcarea lui pentru ca dupa ce s-a terminat prima incarcare el (acumulatorul) pierde din energie si re incepe incarcarea lui ceea ce e nevoie pentru a fi bine formatat in cazul unei formatari gresite perioada de viata a acumulatorului va fi mai scurta si incarcarea lui cu mult mai rapida dar nu completa si nu te va mai tine sitemele noi au incarcatoare cu chopper ele sunt incarcatoare rapide nu sunt modele vechi cu transformator si punte redresoare cisunt prevazute custabilizator de tensiune si au la baza o incarcare intermitenta care este conceputa pentru a incarca acumulatorul in cele mai bune conditii fara al slabi fata de incarcatoarele simple cu transformator simplu si punte redresoare care slabesc acumulatoru dupa mai multe cicluri de incarcare (un acumulator slabit poate avea o forma ovala pe partile plane ale lui sau altcumva spus sunt putin umflate)