| Mihai651 a întrebat:

Einstein a zis ca nu isi imagineaza cum un om poate supravietui mortii sale fizice dar cu asta Eu sunt satisfăcut de misterul eternităţii vieţii şi de cunoaşterea unei mici părţi a structurii minunate a lumii existente, împreună cu eforturile devotate pentru înţelegerea unei părţi, oricât de mici, a Raţiunii care se manifestă în natură. Ce vrea sa insemne prin ca e satisfacut de misterul eternitaiti vietii? adica s-a prins ca nu exista sa ceva?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adica s-a prins ca nu exista sa ceva?
Ba pe invers. Ce înseamnă eternitate? Ceva infinit. nu.
Dar infinitul din ce este făcut? Din bucăți finite lipite una de alta.
O bucată a vieții infinite este aceea ce o cunoaștem noi, de 3, 8 miliarde de ani. Apoi mai urmează 5 miliarde până se stinge soarele. Înainte de asta ne mutăm în galaxie pe altă planetă. iar când se va stinge acel soare, ne mutăm din nou. Iar asta, miliarde și miliarde de ani, până va exista galaxia. Iar apoi în altă galaxie.
Simți eternitatea, te-ai prins?