| Mihai651 a întrebat:

Einstein credea ca dupa acel big crunch o sa fie iar big bang si noi iar o sa fim in viata? dar chiar el a zis ca nu isi imagineaza un om care ar supravietui mortii sale fizice!

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Nu, nu o să mai avem o altă viață niciunde, nicicând.
Fiecare organism este unic și irepetabil, iar conștiința dispare pentru totdeauna atunci când organismul moare.

Statistic vorbind, sunt șanse mai mari ca nisipul din deșert să se așeze spontan în așa fel încât să creeze o replică identică a turnului Eiffel decât ca la un moment dat să se creeze un organism identic cu al tău în care impulsurile electrice ce formează conștiința să formeze o conștiință identică. Și nici chiar atunci acea persoană nu ai fi "tu" cel de acum, pentru că mediul nu ar fi același, experiențele nu ar fi aceleași și persoana s-ar transforma într-o persoană diferită într-un interval infinitezimal de timp.

10 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Când îți citesc întrebările astea parcă văd un om care încearcă să atingă luna urcându-se în corcoduș.

Ești la o distanță atât de mare de a-l înțelege pe Einstein sau noțiuni ca Big Bang și multivers încât efectiv nu înțeleg de ce-ți bați capul cu ele. Poate ar trebui să începi și tu cu niște întrebări de un nivel mai accesibil.

| Mihai651 explică (pentru johnnny123):

Dar tu ce crezi? doar zi-mi parerea ta, sincera, crezi ca se poate sa mai avem o viata daca se intampla acel big crunch iar apoi big bang? doar o parere te rog, fara faza cu nu stie nimeni, doar o parere sincera!

| Mihai651 explică (pentru johnnny123):

Deci chiar si cu big bang si big crunch tot degeaba, nu? dar ai uazit de big crunch nu? oricum ai funda!

| johnnny123 a răspuns (pentru Mihai651):

Am impresia că tu crezi că acest Big Crunch ar fi un revers perfect al Big Bang-ului. Ca și cum ai filma o explozie și apoi ai privi filmul invers, cu fiecare particulă urmând cuminte același traseu în sens opus.

Nu ar fi absolut deloc așa. Colapsul universului către o nouă singularitate ar urma un drum diferit față de expansiune, iar un eventual nou Big Bang nu ar produce în niciun caz un univers identic cu acesta.

| Mihai651 explică (pentru johnnny123):

Ai dreptate, o ultima intrebare am dat si funda, deci te rog frumos Einstein nu crede 100% in viata dupa moarte, nu?

| johnnny123 a răspuns (pentru Mihai651):

1000%

| Mihai651 explică (pentru johnnny123):

Aaa,dar na, stiu ca ma tind dar chiar e ultima, sa presupunem ca ar fi un unviers toit ca asta tot ar fi imposibila o a doua viata a noastra, nu?

| Mihai651 explică (pentru johnnny123):

Uitasem, o ultima, chiar uitasem scuze, dar tu chiar daca nu exista, clar, dar sincer ti-ai mai dori o viata sau macar sa fie ceva dupa moarte? ti-ar place?

| johnnny123 a răspuns (pentru Mihai651):

Este ca și cum m-ai întreba dacă mi-ar plăcea să mănânc cotlet de unicorn. De unde vrei să știu eu cum ar fi cotletul de unicorn ca să știu dacă mi-ar plăcea? Poate ar fi cel mai gustos lucru, poate ar fi cel mai scârbos lucru din univers.

Și nemurirea sună bine la prima vedere. Dar imaginează-ți cum ar fi să fii nemuritor, pământul să explodeze, și tu să plutești singur prin spațiu vreo 10 miliarde de ani.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mihai651):

Nu, nu o să mai avem o altă viață niciunde, nicicând.
Fiecare organism este unic și irepetabil, iar conștiința dispare pentru totdeauna atunci când organismul moare.

Statistic vorbind, sunt șanse mai mari ca nisipul din deșert să se așeze spontan în așa fel încât să creeze o replică identică a turnului Eiffel decât ca la un moment dat să se creeze un organism identic cu al tău în care impulsurile electrice ce formează conștiința să formeze o conștiință identică. Și nici chiar atunci acea persoană nu ai fi "tu" cel de acum, pentru că mediul nu ar fi același, experiențele nu ar fi aceleași și persoana s-ar transforma într-o persoană diferită într-un interval infinitezimal de timp.

| HazelEyes77 a răspuns:

Teoria mea e ca nimic nu se pierde totul se transforma! O forma de viata dupa ce isi termina ciclul evolutiv actual trece la un altul superior sub o alta forma. Asta e legea evolutiei care se aplica si in cazul corpurilor ceresti, universului insasi. Inclusiv omul se supune acestei legi. Ar fi atat de nedrept ca totul sa se sfarseasca aici, in viata asta. Dar nu. Totul are o continuare conform planului unei InteligenteI Primordiale.