| Mihai651 a întrebat:

Einstein cand spunea ca stiinta e schioapa fara religie sau nu stiu cum se voia sa zica? avand in vedere ca stiinta e contra religie, nu are sens! deci ce ziceti?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinta nu e contra religiei. Stiinta este doar ansamblul cunostintelor despre ceva anume. Ce este gripa? E provocata de virusi iar stiinta ne spune cum patrunde virusul in celula etc etc. Ce vrea sa spuna e sa nu ne afundam doar in asta, negand minunile, de ex Iisus facea minuni iar acestea nu pot fi explicate stiintific, insa religia NU neaga stiinta, e un adevar doar avertizeaza faptul ca noi sa nu devenim orbi fata de Dumnezeu...

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Da, stiinta este contra religiei dar nu su oamenii care practica stiinta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FoxyM):

Stiinta nu e contra religiei, oamenii sunt contra religiei.
Daca stai sa aprofundezi Biblia o sa descoperi multe lucruri logice din punct de vedere stiintific.

| Mihai651 explică (pentru FoxyM):

Asa e, dar Einstein, tot el zicea ca religia e plina de povesti primitive si copilaresti, deci nu stiu ce sens are cu citatul de l-am zis!

| FoxyM a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit-o dar când spun ca sunt acestea contra ma refer la acea vreme cand era inchizitia si oamenii erau oarecum manipulati si credeau in divinitatea "nepotrivita" iar cei care au refuzat au infiintat acea lupta impotriva bisericii.Cred ca sti despre ce vorbesc.

| doctorandus a răspuns (pentru FoxyM):

De fapt, nu, stiinta nu e contra religiei (poate e contra religiei fanatice sau fundamentaliste). Ideea ca stiinta ar fi contra religiei era predicata de propaganda comunista.

Ce înseamnă obiectivitate în materie de religie: cine spune că știe că Dumnezeu există bate câmpii; cine spune că știe că Dumnezeu nu există bate câmpii; cine spune că știința demonstrează că Dumnezeu există bate câmpii; cine spune că știința demonstrează că Dumnezeu nu există bate câmpii.

| cyupaku a răspuns:

Asta este o utopie care multi oameni o au

| SamuelbosS a răspuns:

Nu stiu