| Mihai651 a întrebat:

Einstein era agnostic? el spune ca privind pe Dumnezeu este agnostic pentru acesta,dar totodata spune da Dumnezeu este natura si universuladica crede in Dumnezeul lui Spinoza, ce sa mai intelegi?

7 răspunsuri:
| Mihai651 explică (pentru anonim_4396):

Exact asa stiu si eu dar spune intr-un citat ca este agnostic, oare n-o fi adevarat citatul ala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihai651):

E istoria 100% exactă? N-ai de unde să știi. Bine, de fapt, se știe că nu, se văd dovezi, dar istoria e la nivel mondial, pe un lucru așa particularizat ca și credința lui Einstein chiar n-ai de unde să știi. Tot ce poți face e să tragi o concluzie din probele și dovezile ce le ai la dispoziție.

| Mihai651 explică (pentru anonim_4396):

Asa e, dar daca ar avea loc un big crunch fenomenul invers al big bang-ului iar apoi iar big bang, noi am mai trai? adica omenirea poate ar mai fi, dar eu persoana mea ca constiinta sa reinvii cumva? adica sa am acelasi camp electric adn si etc?

| GabrieloKg a răspuns (pentru Mihai651):

Mori si nu me mai intorci.

| Mihai651 explică (pentru GabrieloKg):

Deci e imposibil sa ma mai nasc o data intr-un alt univers, asa-i?

| GabrieloKg a răspuns (pentru Mihai651):

Da. Cum ti-am mai zis, nimeni nu primeste o a doua sansa la viata. Si sigur nu exista alt univers.