| NonZarek a întrebat:

Este adevărat ce se spunea și încă se spune, căci dacă lași în priza, sau te uiți la TV în timp ce fulgera, se pot strica?
Mama tot zicea când începea sa fulgere sa scoatem tot din priza indiferent ca erau aprinse sau nu, doar sa le scoate din priza.

Sau dacă stau pe telefon, poate sa fulgere in tine, tu fiind în casa, e adevărat?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu fulgera nimic in tine, insa pot aparea fluctuatii de tensiune in retea care sa strice electronicele

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai o rețea bine proiectată și executată, cu descărcătoare și relee de curenți diferențiali, împământare sub 4 Ohm, nu ai de ce să te temi.
Dacă nu, ar fi timpul să faci un upgrade. La protecții, nu la electrocasnice!

| dannyel86 a răspuns:

Vremea rea afecteaza reteaua electrica si pot intra socuri care sa strice electrocasnicele sau ce tinem prin priza. De aceea e bine sa le deconectam de la curent in astfel de cazuri.
Furnizorul de energie electrica va raspunde foarte rar pentru astfel de defectiuni (cel putin, la noi).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Electronicele (televizorul) se pot strica din cauza fulgerelor, care pot afecta sistemul electric trimitand vine un voltaj mai mare de curent ce arde electronicele. Desi se intampla rar Eu am patit-o cu un Tv si un PC.
In schimb telefonul nu e afectat deoarece nu este in priza. Deci poti sta linistit pe telefon, insa sa nu-l reincarci atunci.
Pentru prevenirea acestor pagube, se vand ceva "sigurante" - care in caz de suprasolicitare decupeaza automat curentul electric din casa. In schimb acest sigurante costa ceva, motiv pentru care multi spun ca nu merita.

| JusTPauL a răspuns:

Se pot arde, eu am avut probleme cu rețeaua de internet, adică mi-a ars vreo 5 routere în 4-5 ani și vreo 3 placi de rețea.
Cu altceva nu am avut probleme.
La sat e mai nasol. La orașe nu prea cred ca exista asemenea probleme.

| unvecin a răspuns:

Așa am trecut eu de la Pentium 1 la Pentium 2, pe vremuri. laughing

| laeimbrea a răspuns:

Vremea rea afectează rețeaua electrica si poate sa iti ardă TV-ul sau orice ai în priză.

Pe tine nu te afectează daca stai cu telefonul în casa, daca esti afara si ai telefonul la tine te poate afecta dar sunt puține cazuri de genul...

| 54kuv a răspuns:

Este adevarat. depinde si de reteaua electrica din casa. daca ai sisteme de siguranta si impamantare facuta cu trebuie ar trebui sa fii mai in siguranta.
Daca te poti electrocuta tu in timp ce butonizi cand tel e la incarcat? Energie statica, fulgere globulare... eu nu mi-as face griji din cauza asta. e ca si cum n-ai iesi din casa ca poate sa iti cada un avion in cap sau ca sunt microbi (ambele sunt valabile si daca stai in casa big grin)