| LuS[z] a întrebat:

Eu nu inteleg ceva:care e treaba cu twitter-ul? pentru ce e? stie cineva?

Răspuns Câştigător
kratos
| kratos a răspuns:

Twitter (pronunţat aproximativ tu'i-tă, s-ar traduce din limba engleză prin ciripit, ciripitor) este un sit web fondat în 2006 care permite utilizatorilor scrierea şi transmiterea de mesaje de câte maxim 140 caractere. Face parte din fenomenul recent numit Web 2. 0, necesitând activarea JavaScript în browser[2]. Este uneori descris ca fiind "SMS-ul Internetului".[3]

Nu este clar care este numărul utilizatorilor, deoarece firma nu-l face public, dar se crede că în 2008 au fost circa 4-5 milioane, iar la mijlocul lui 2009 circa 20-25 milioane. [4].

Utilizatorii pot trimite şi primi tweet-urile (mesajele de pe situl Twitter) prin SMS sau prin aplicaţii-client precum "Tweetie", "Twiterrific", "Twitterfon", "TweeetDeck" sau "feedalizr". Utilizarea prin Internet este gratis, dar cea prin SMS nu este totdeauna gratis.

2 răspunsuri:
| videoblog a răspuns:

Este un site de microblogging.