| anonim_4396 a întrebat:

Exista tigari mai daunatoare si mai putin daunatoare? Cum le pot gasi?

12 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Exista tigari. Toate omoara.

| Wtf9000 a răspuns:

Cum sa depaseasca 100 de grade, tu iti dai seama ce zici?

pupimik
| pupimik a răspuns:

Tigarile cu mai putin gudron sunt mai putin daunatoare.

| selef a răspuns:

Singurele tigari mai putin daunatoare sunt cele neaprinse.

| casperboyy a răspuns:

In principiu fiecare tigara te ucide. Si eu fumam destul de mult acum aproape o luna m-am lasat si mai fumez cate o narghilea din cand in cand. Uita-te pe pachete si vezi sa aiba cea mai mica valoare a gudronului pentru ca el face cel mai mult rau. Acum depinde si ce marca de tigari fumezi daca fumezi din categoria filter cu 10 mg de gudron sa treci la un superlight nu o sa simti nimic si singura diferenta e ca o sa dai mai multi bani pentru ca o sa trebuiasca sa tragi mai mult pentru a`ti satisface acelasi nivel de nicotina. Incearca sa le raresti si in felul asta o sa te poti obisnui cu niste tigari mai light... dar normal ideal ar fi sa te lasi de fumat. Multa bafta.

| funnymantm a răspuns:

3 Chesti te omoara. nicotina, gudronul si monoxidul de carbon. Nicotina iti da dependenta, gudronul (care e un fel de "cauciuc" ) se depune pe plamani distrugand celule one-by-one iar monoxidu de carbon te arde de viu. tu nu simti dar fumul depaseste 100 de grade cand il inhalezi. asta e pana la urma cauza principala la canceru de gat. So. cumpara tigari slabe daca vrei sa mori cu cateva zile mai incolo big grin

| Alecsandruz a răspuns (pentru funnymantm):

Salut funnymantm sunt de acord cu tine cu cateva chesti:
1 gudronul care se depune pe plaman (1pachet pe zi timp de 6 ani= 1 litru de gudron pe care il elimini prin mult antrenament fizic timp de 20 de ani si nu 100% mai ramane)
Monoxidu de carbon nu te arde in nici un caz doar ca in sage exista si oxigen care ajuta circulatia sangelui, din cauza monoxidului o substanta destul de periculoasa se incetinesti circulatia sangelui chiar blocarea acestuia la membrele inferioare in unele cazuri aducad la anputarea acestora sau la deces.
3 Nicotina este o substanta partial inofensibila, doar ca aceasta provoaca dependenta dependenta si ticul de a duce ceva la gura
Cea mai buna metoda de a te lasa de fumat este de a le lasa complet nu de a incepe cu tigari mai slabe sau fumatul mai rar, aceste metode sunt complet neeficiente deoarece continui sa inhalezi cele 3000+ substante din care 300+ foarte periculoase.
Incearca sa inlocuiesti fumatul cu mancatul dar atentie Nu in mod abuziv si nu in cantitati industriale, aceasta aducand la o alta boala. cel mai bine ia-ti o punga de dropsuri si de cate ori simti nevoia sa fumezi ia o bomboana.
Am uitat sa precizez ca intr-un an cu 1 pachet de tigari pe zi cu 12lei pachetu cheltui 4380 lei/an o valoare destul de mica dar sa nu uitat ca sunt fumatori care fumeaza 2 pachete sau care tigari mult mai scumpe.Chiar daca aveti o situatie financiara destul de buna nu inseamna ca 12 lei sau 24 ca vor face paguba dar 4380 /8760 lei pe an este o suma cu care poti sa faci foarte multe chesti foarte benefice tie sau celor din jur.
Cam atat am avut sa zic si ar mai trebui precizat ca in ciuda faptului ca am fost voluntar la campania anti drog fumez NU faceti la fel
Ganditi de 2 ori inainte sa cereti un pachet de tigariwinking

| funnymantm a răspuns:

M-am uitat pe net. am gresit nu sunt 100 sunt peste 50 totusi. ceea de tigara normala si trabucurile ating o temp de 400-500 de grade in varf. oricum, crede-ma ca nu simti ca arde.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca e dupa mine toate tigarile omoara...nu le prea pot clasifica dar daca vrei o clasificare dupa: pret alea mai putin daunatoare sunt mai ieftine cred...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, tigarile fara filtru(Marasesti, Carpati, Bucegi) sunt mai putin daunatoare. Celelalte, despre care se spune ca sunt fine, sunt, de fapt, mai periculoase, fiind prelucrate in fel si chip.Cred ca se gasesc la magazine, chioscuri, unde se vand tigari.Numai ca nu stiu sigur daca vreun fel din cele pe care le-am mentionat mai sus, se mai gasesc.Se mai gasesc tigari fara filtru, insa, poate, cu alte denumiri.Incearca! Si, mai incearca, daca se poate, sa te lasi.Nu mi-o lua in nume de rau, dar ar fi mai bine asa.

| sarahristea a răspuns:

Chestiile acestea te omoara, recomandat ar fi sa te lasi de ele

| klodi a răspuns:

Tigarile in sine sunt daunatoare, exista tigari light sau slim care sunt mai slabe dar nici cum mai putin daunatoare. Daca doresti sa te lasi de tigari exista la farmacii tigari pe care daca le fumezi nu dauneaza si iti creeaza o stare de rau. Daca nu esti fumator ci doar testezi piata eu te sfatuiesc sa uiti de acest obicei prostesc si nesanatos.Nu fumati doar sa fiti la moda! Sanatatea e cea mai pretioasa!