| ekkk a întrebat:

Exista vreo aplicatie cu care sa pot controla toate racitoarele din pc?
de ex din sa zic ca vreau sa opresc un cooler sau sa ii setez viteza de functionare
am o placa de baza Gigabyte GA-Z87X-UD3H

Răspuns Câştigător
| KillaNoFilla a răspuns:

Eu am reusit cu SpeedFan
Vezi pe Youtube cum.

| ekkk explică (pentru KillaNoFilla):

Am reusit si eu, mersi

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu exista.
Fan-urile sunt comandate electronic, in functie de valorile primite de la senzorii de temperatura incorporate.
Unele sisteme permit alegerea unui regim de racire (silentios, normal, fortat) din BIOS sau program, dar doar in anumite limite, cand nu se pericliteaza componentele controlate. Asemenea programe utilitare sunt date de firma AMD pentru procesoarele proprii.