| Valy9999 a întrebat:

Facultatea de informatica, Inginerie autovehicule rutiere, sport-kinetoterapie sau administrarea afacerilor? Voi ce ati alege si de ce?

13 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Eu cred ca as alege kinetoterapia dar totusi ingineria autovehiculelor este cea mai bine platita si daca e una din variantele tale, inseamna ca ai opta pentru asa ceva pentru ca iti si place. Eu doar mi-am spus parerea. Nu te lasa influentat de nimeni caci decizia iti apartine!

| Mayar a răspuns:

Incerc prin excludere :
administrarea afacerilor chiar nu e de niciun succes pentru toate motivele.
sport-kinetoterapie - in Romania nu gasesti foarte usor astfel de posturi, desi sunt bine platite, dar sunt limitate, iar in strainatate chiar nu stiu daca iti sunt recunoscute studiile. Deci, daca iti sunt recunoscute studiile in strainatate si stii ca poti merge in strainatate, poti opta pentru aceasta facultate, caci e o profesie destul de cautata in sua, Canada + alte tari

Inginerie autovehicule rutiere - mai nou se cauta automatizarea autovehiculelor, sa faca ele cat mai mult, iar omul cat mai putin => se cauta electronica foarte mult - poate iti place mai mult electronica decat mecanica. Te-as sfatui sa mergi la electronica pentru ca ai foarte multe sanse atat in tara, cat si in strainatate.
Pe locul 2 ar veni si mecanica. E si ea cautata si cred ca va fi o perioada destul de lunga.
Informatica se cauta mereu si peste tot.

Deci, depinde de ce vrei tu. Eu as opta pentru o facultate de electronica, pentru ca poti avea tangenta prin electronica si cu informatica, si cu mecanica, dar cum nu ai pus aceasta varianta, voi spune ca cea mai sigura este facultatea de informatica. apoi ar veni mecanica. Dar daca tu stii ca poti pleca in strainatate si iti face o mai mare placere sa studiezi sport-kinetoterapie, atunci fa-o. Dar iti spun : aici nu vei gasi locuri de munca pe profilul tau pentru ca sunt putine aceste locuri, sunt restranse.

Chiar nu te-ai gandit la facultatea de Electronica, sau cum am vazut ca se numeste : Electronica si Telecomunicatii? Multi vor sa automatizeze totul. Iar aceste lucruri se realizeaza cu microprocesoare + alte elemente ce tin de electronica. Deci aici ai fi cel mai asigurat. Insa la fel de bine poti si in informatica, de ex bazele de date - toate firmele au arhive si date ce trebuie protejate, sau depozitate. Exista mii de banci, iar toate acestea se bazeaza pe baze de date. Iar aceasta este doar o ramura a informaticii. Mai sunt paginile web, java + multe altele.
Depinde ce iti place tie.
Te-ai gandit la acest lucru? Spune-mi cate ceva despre asta, despre tine si ce iti place, ce te pasioneaza, ce te atrage + ce vrei, unde vrei sa ajungi, cine vrei sa devii

| Valy9999 explică (pentru Mayar):

Eu as vrea sa ma duc in Constanta la facultate la ''Ovidius'', cei de acolo nu au profilul electronica. In legatura cu ce imi place... foarte greu de spuslaughing inca nu am o inclinatie spre ceva anume, sa vreau sa fac o meserie pe o perioada lunga de timp, chiar nu stiu ce imi place, sau nu prea imi place mai nimic...sunt foarte pretentios si asta e un defect foarte marelaughing Nu ma pot horatî deloc pe ce profil sa ma duc.Eu in liceu nu am facut informatica si imi e putin teama ca nu voi face fata la informatica.

| Mayar a răspuns (pentru Valy9999):

Atunci informatica ep entru tine. Sunt acolo in informatica mai multe ramuri decat cate degete ai tu. Si nu iti fa griji, oricine pricepe orice, atata timp cat esti atent si faci researchwinking

| Valy9999 explică (pentru Mayar):

Stii cumva daca la facultate se incepe de la 0 sau trebuie sa ai deja o anumita baza? eu in liceu am facut TIC si nu stiu nimic despre programare.

| Mayar a răspuns (pentru Valy9999):

Trebuie sa ai o anumita baza. un limbaj de programare : c sau c++. cu el vei face analogii la alte limbaje de programare + vei studia mai in amanunt diverse metode la acel limbaj de programare. Iti pot recomanda 2 carti : 1 clasa a 9-a si a 10-a de c++. 2 -clasa a 11-a de c++. Pe a 12-a se considera ca nu mai studiezi limbaj de programare. nu am acces chiar acum la persoana ce are cartile, dar iti voi scrie cat mai repede dupa ce iau legatura cu el.
Pana atunci, poti cauta si pe internet. este un site unde poti compila online pe el codul ce e scris acolo + poti scrie tu un alt cod si incerci sa vezi daca da eroare sau nu. este : https://www.tutorialspoint.com/cplusplus/ - dai click pe 'try it' dreapta sus de la chenarul cu codul si ti se deschide fereastra cu codul compilat unde il poti si modifica.
De regula, se face o recapitulare prima saptamana sau primele 2 saptamani a ceea ce ar fi trebuit sa invatati in liceu, dupa care se merge mai departe. Si daca te apuci vara asta, poti face fata, iti spun asta 100% pentru ca a mai incercat o cunostinta de-a mea care a fost la filologie :)) culmea ca ambitia a facut-o sa termine de studiat limbajul de programare c++

| Mayar a răspuns (pentru Mayar):

Dar la matematica a mai avut de suferit pentru ca era pe langa si a tras foarte mult, luand examenele de matematica la limita laughing

| Valy9999 explică (pentru Mayar):

La mate nu îmi e teama, ma descurc cat de cat.

| Mayar a răspuns (pentru Valy9999):

Atunci nu o sa ai probleme. sa te apuci doat de un limnbaj de programare

| floryn1993 a răspuns:

Informatica bine platita si chiar milionar depinde ce software dezvolti pana si o aplicatie banala pentru Android daca si sa o faci iti aduce un venit acceptabil

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Inginerie autovehicule.

| Aless667 a răspuns:

Eu as alege facultatea de informatică. Dacă te specializezi in acest domeniu vei face bani frumoși happy

| Potinteu_Stelian_1988 a răspuns:

Informatica,cred ca e de viitor!