| andrei1121 a întrebat:

Funda pentru cine imi spune daca 800.000 Volti aplicat asupra corpului uman in juru burti a abdomenului sau a manilor provoaca dureri mare si chiar imobilizare

8 răspunsuri:
| eucumine010 a răspuns:

De la 800.000 Volti mori.

| andrei1121 explică (pentru eucumine010):

Deci spune-mi http://electrosocuri.ro/10-electrosoc-telefon-mobil-twe-1604.html telefonul asta te poate omori?

| BmXIsMyJoß a răspuns (pentru andrei1121):

De la 800.000 Volti mori dracu...dar acolo se refera la altceva cand zice :descarcare de 800.000 Volti, are un prieten dala, ala te paralizeaza...repet:nu sunt 800.000 VOLTI! 800.000 Volti foloseste un avion laughing)(credhappy

| Minks a răspuns (pentru eucumine010):

Voltajul nu e cel care te omoara, in general. Intensitatea curentului e cea care la o valoare mare te poate ucide. Undeva la cativa mili-amperi ce iti trec direct prin inima, ceea ce e destul de greu.

| eucumine010 a răspuns (pentru andrei1121):

Ma indoiesc sa aiba ala 800.000 de volti. Nu cred ca te poate omora telefonul ala.

| eucumine010 a răspuns (pentru Minks):

Chiar daca e 0.1 amperi tot te omoara.

| Minks a răspuns (pentru eucumine010):

Nu am spus-o eu, au spus-o fizicieni care au testat chestia asta amanuntit. Tensiunea este lucrul mecanic efectuat de o sursa pentru deplasarea purtatorilor de sarcina prin sectiunea unui conductor. Deci practic, e o forta nevazuta. Ceea ce te omoara cu adevarat, e cantitatea acelor purtatori.

| eucumine010 a răspuns (pentru Minks):

Cred ca spunem acelasi lucru in moduri diferite.