| aleee_6744 a întrebat:

FUNDA! si raman datoare. vreau sa stiu ce intelegeti prin miximul ``sa se faca dreptate, de`ar fi sa piara lumea ``(fiat justita, et pereat mundus). aproximativ 10 randuri.multumesc multt:*

Răspuns Câştigător
| adryna a răspuns:

Seneca a expus cu ocazia acestei relatări principiul juridic aplicat de Piso: Fiat justitia, ruat coelum, adică: să se facă dreptate, prăbuşească-se şi cerul! Această maximă a rămas în istoria culturii sub o altă formă şi formulată în altă epocă istorică: Fiat justitia, pereat mundus: să se facă dreptate, de-ar fi să piară lumea - o exprimare dintre cele mai nobile cu privire la nevoia de dreptate a omenirii; sunteţi de acord, desigur, că facerea dreptăţii este mai importantă decât existenţa unei lumi din care dreptatea a pierit; pe când precedenta maximă este etichetată în derâdere: dreptate a la Piso..., astfel tiranul nechibzuit câştigându-şi faima de prost şi de criminal pentru toate veacurile succedând nelegiuitei sale 'dreptăţi' strâmbe