| Adrian277 a întrebat:

Hei cine poate sa imi explice cu cuvintele lui cat mai detaliat ce e quicksort-ul? Dau fundita

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E un algoritm de sortare bazat pe strategia divite et imperam.

Se alege un element din lista de sortat si toate elementele mai mici se pun la stanga, cele mai mari la dreapta.

Se executa acelasi lucru cu listele din stanga si cele din dreapta pana elementele sunt sortate.

| Covaciu_Paul_2001 a răspuns:

Quick inseamna rapid

sau

Wikipedia-Quicksort este un celebru algoritm de sortare, dezvoltat de C. A. R. Hoare și care, în medie, efectuează \theta(n \log{n}) comparații pentru a sorta n elemente. În cazul cel mai defavorabil, efectuează O(n^2) comparații. De obicei, în practică, quicksort este mai rapid decât ceilalți algoritmi de sortare de complexitate \theta(n \log{n}) deoarece bucla sa interioară are implementări eficiente pe majoritatea arhitecturilor și, în plus, în majoritatea implementărilor practice se pot lua, la proiectare, decizii ce ajută la evitarea cazului când complexitatea algoritmului este de O(n^2)