| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Ce inseamna mai exact proza scurta? Poate cineva sa imi explice cu cat mai detaliat?

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nuvela si, mai ales, schita sunt cele mai bune exemple de proza scurta. In fond, faci si tu o comparatie: nu-i totuna un roman de cinci volume cu o nuvela de 30 de pagini sau o schita de 2, 5 pagini.

| LPCTSTR a răspuns:

Spune-mi extraterestrule, tu chair nu stii ce-i 'proza'?
Cati anisori ai petrecut la acea sarmana scoala? Sau pe planeta de unde vii nu exista scoala (clasa 6 daca nu ma insel (atunci auzi de acel termen))?
Uite, ca sa fiu bun, iti dau definitia din DEX care se gaseste mult mai usor decat postarea unei intrebari pe TPU:
Proza: Mod de exprimare care nu este supus regulilor de versificație; compunere literară care folosește acest mod de exprimare. 2. Totalitatea operelor în proză (1) ale unui scriitor, ale unui popor etc. 3. Fig. Lucruri comune, banale, vulgare, cotidiene, aparținând realității de fiecare zi.

Mai pe scurt: "proza"="text non-versificat"
Iar "proza scurta" = "proza de mici dimensiuni" (schita ("schita" = proza de mici dimensiuni))

| Yee explică (pentru LPCTSTR):

Yee! Scuze boss, nu exista scoala in perioada cretacica!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Yee):

Esti sigur ca esti dinozaur?

| Anon31241212 a răspuns:

Adica proza de dimensiuni reduse. Cum e schita spre exemplu.

Răspuns utilizator avertizat