| hhbsj a întrebat:

Hei, la bac la romana, daca am secventele narative de mai putin de jum de pagina e vreo problema? Am auzit de la cineva ca daca e asa, se va puncta ca prezentare schematica.

2 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Da,se punctează doar un 1 punct din 3 pentru prezentarea schematică
Ia orice barem la română și vei găsi specificat acest aspect.
Atenție. Daca faci greșeli gramaticale, nu mai iei un punct fix.
Mai bine înveți schematic eseul și iei de la 2 puncte in sus, decât de la un punct în jos.
Acum cum crezi.

| siriusblack98 a răspuns:

La care exercițiu te referi cu secvențele narative? 1-B? Trebuie să respecți numărul de cuvinte, nu te uiți daca ai sau nu jumătate de pagină ca nu așa se face. Poate tu scrii 4 cuvinte pe un rand și umpli jumătate de pagină cu un sfert din numărul minim de cuvinte iar atunci nu îți punctează nimic.