| Railly a întrebat:

Hei, TPU am o intrebare : Cum se transforma mustul in vin?
Cel mai complex raspuns primeste Funda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fermentarea este definita ca un proces de degradare biochimica, sub actiunea enzimelor, a unor produse naturale cu structuri complexe, in produse cu structura mai simpla. Prin acest proces se degaja intotdeauna energie, in majoritatea ei sub forma de energie calorica.
Fermentatia alcoolica a mustului este tot un proces biochimic, spontan sau provocat, prin care glucidele se transforma in alcool etilic si CO2 ca produsi principali, insotiti de o serie de produsi secundari. Procesul de asemenea, este exoenergic.
Acestea enzime intervin in reactiile de transformare a glucidelor dupa mecanismul general de actiune al biocatalizatorilor. In principiu, enzima se combina cu molecula reactanta numita generic substrat si formeaza un compus intermediar enzima-substrat. La randul lui acest compus intermediar se poate combina cu alta molecula reactanta formand produsi de reactie si regenerand enzima. Enzima astfel regenerata este capabila sa reia din nou ciclul respectiv. Schematic, procesul se poate reprezentat in modul urmator:
Datorita considerentelor sus mentionate in industria vinicola se practica numai fermentatia cu levuri numita de Pasteur "la vie sans air', intrucat este un proces catabolic anaerob. In acest proces, levurile isi procura energia necesara indeplinirii functiilor lor vitale din degradarea glucidelor fara interventia oxigenului, conform reactiei globale:
C6H12O6 2CH3 -; CH2OH+2CO2-33 Kcalorii

5 răspunsuri:
| soaitamarius a răspuns:

Prin fermentare. FUNDA!

Răspuns utilizator avertizat
| Ionut7743 a răspuns:

Il lasi la fermentat la rece! funda?

| mihaitzacelviteaz a răspuns:

Datorita ciupercilor ce il fermenteaza

| Oprisan_Narcis_1997 a răspuns:

Prin fierbere el creeaza un,, acid''si asa se transforma in vin