| Sebi200a a întrebat:

Bună seara, lucrez de 4 ani pe șantier am salariu 5000 lei in mana,am fost angajat cu carte de muncă până acum o lună,firma este a fratelui meu,am decis să mă pun la negru din cauza taxelor,întrebarea este,banca îmi poate oferi un credit, dacă aduc adeverința de venit?

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa faci asta in perioada cand ai lucrat cu contract. Acum cine iti dă adeverinta, fiind la negru?

| darrio2007 a răspuns:

Si nu inteleg de ce te vaiti de taxe daca luai 5000 de lei(?) in mana? Eu lucrez de 30 de ani in constructii si iau 4500 net.

| Simpatic a răspuns:

Din momentul in care vei lucra la negru nu se mai poate "colabora" cu bancawinking

cand am citit asta "m-a luat inima lucrez de 4 ani pe șantier am salariu 5000 lei in mana"

eu stiam ca se ia la jumatate din suma aceasta in constructii gen

dupa care am citit asta si am inteles

"firma este a fratelui meu"

| alina2k18 a răspuns (pentru Simpatic):

Cine crezi ca se duce pe 2500 lei net in constructii? laughing
Atat iei ca incepator la Lidl si Mega cu tot cu bonuri in primele 3luni.

| Simpatic a răspuns (pentru alina2k18):

Am zis in genul jumatatea lui 5000 nu fix 2500!
cam asa sta treaba in acest domeniu ca sa stii https://www.calculator-salarii.ro/salariu-minim-constructii/

| Sebi200a explică (pentru Simpatic):

Am înțeles, mulțumesc

| alina2k18 a răspuns (pentru Simpatic):

Minimul e pentru aia fara experienta sau calificare.
Cine munceste de 10ani in constructii nu se angajeaza pe 2500-3000 net.
E aproape cel mai greu domeniu.

| Simpatic a răspuns (pentru alina2k18):

Alina,alina te indoiesti constant de mine cu fiecare lucru pe care il scriu aici, nu este prima data, dar nu ma supar happy
am venit mereu cu argumente cred!
ti-am aratat cat este salariul net in acest domeniu, nu cat ia un diriginte de santier de exemplu
evident ca cineva cu vechime in constructii va lua mult mai mult de 3200 de lei/ luna in mana!
clar este un domeniu greu si prost platit, iar nu o sa iti convina, dar fata de unii care lucreaza la anumite birouri pe la stat si incaseaza lejer +7000 de lei/luna si stau la costum si aer conditionat...este foarte putin 3000-4000 de lei/luna si sa muncesti pe santier!

| Simpatic a răspuns (pentru Sebi200a):

Nu ai pentru ce!

| Violleta2022 a răspuns:

Foarte foarte rau ai facut!
Fara sa ai contarct de munca nu poti sa iei nici un credit bancar sau orice alta forma d eimprumut.
Fara contract de nagare NU beneficiezi de sanatate si nici de vreo alta gratuitate sau plata la pensie, ceea ce te va afecta direct.
Nu ami spun ca esti la risc major de accidnet si poti sa jaungi invalid la pat, platind din buzunarul tau, fiindca nu mai esti asigurat de nici un fel.
Cred ca ai facut greseala vietii tale sa primesti bani la negru, cand lucrezi taman pe santier unde-i vitals a ai toate asigurarile si taxele platite, fiindca tu, esti in continu sub risc de accident.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic că nu poți face credit daca nu mai lucrezi legal. Banca îți interoghează situația financiară direct la ANAF nu au ei treabă cu adeverință ta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca esti la negru, nu poti lua credit de la banca. Adeverinta ar fi in fals.

| relian a răspuns:

Is prosti guvernantii romani ca RO nu are legi clare si bune.O firma ar trebui sa justifice banii pe care ii cheltuie, ca urmare daca fratettu tiar da tie cash, el trebuie sa spuna ce face cu acei bani, adica ii chelltuie el, dar tot va trebuie sa plateasca taxe la banii aia laughing

Asta daca legea ar fi buna. Fratetu are firma cum zici, toti banii care intra ies, trebuiesc justificati. Exemplu scoate bani sa faca ce vrea el, e ca si cum el siar da salar lui, ceva genul asta, banii aia o sa apara, sau ar trebui sa apatra ca el ia incasat, ca urmare va trebuie sa plateasca taxe pentru ei.Tii da tie dar plateste el taxe.

El in loc sa se scada cu banii aia pentru ca daca tiar da legal, sar scade, este o cheltuiala pentru el, el ce face, plateste taxe la banii cash ce tii da tie.

E bun si asa.Banui se gindeste ca iti da mai putin si in sf.Alta chestie naspa in RI si nu UE. Exista munca asta la negru, pe care guvernele o tin asa, o vor, ca altfel nu vad de ce se intampla.

Daca guvernu vrea sa nu mai fie munca la negru o poate face, dar probabil nu vor.

Legat de adeverinta de venit, ce adeverinta sa aduci tu, cand spui ca nu mai figurezi pe nicaeri?
Ca ai lucrat inainte,, ce legatura are venitu luat acu 4 ani cu prefectura de astazi?
Banca iti cere acu, sa aduci acu adevwerinta sa vada citi bani faci. Aasa si eu am liucrat acu 50 de ani, laughing banca trebuie sa iti dea ceva in baza a ce ai lucrat tu cindva?
Adeverinta aia, este sa vada banca ca ai cu ce plati acel credit, sa vada ca ai o munca stabila si platita indeajuns ca tu sa poti plati, sa poti trai si asa mai departe.

Daca fratetu iti da deverinta ca luc ri la el, nu-i problema, banca o sa iti dea credit ce vrei.
Pina la urma nu vine banca sa caute daca tu chiar lucrezi la acea firma sau nu, se merge asa pe hirtii, pentru ca poti foarte bine sa fii angajat si miine sa te dea aia afara, ori sa pleci tu.
Ce faco daca ai luat un credit acu o luna? Deci is ceva formalitati, sa vada banca ca tu esti o persoana buna, ca nu le tragi tapa, dar de regula o banca ar trebuie sa dea credit celor care au ceva istorie, adica sa arati pe unde ai muncit, cit ai muncit, daca ai mai luat credite si inainte etc.

Asa face o banca serioasa, nu da bani asa oricui. Bine sa-ti dea cateva sute este in regula, dar la sume mari, cam asa ar trebuie sa se procedeze.

| alina2k18 a răspuns:

Pai vrei la negru dar vrei si credit laughing
Inca apari ca angajat cam 3luni dupa ce angajatorul cere incetarea CIM la contabilitate.
Oricum banca iti face interogare la ANAF ca sa vada daca esti eligibil pentru credit si ce suma maxima poti primi.
Plus te intreaba daca esti angajat la momentul actual: ce functie, salariu si numele firmei.
Nu merge cu "am fost angajat pana acum o luna".

| VoidEternal a răspuns:

Dacă venitul e la negru ce adeverință aduci?

| Sebi200a explică (pentru VoidEternal):

Am fost 4 ani cu contract de munca

| Sebi200a explică (pentru VoidEternal):

De aproape o lună am decis să mă pun la negru

| Sophieka a răspuns:

Pai tu nu mai lucrezi legal... Trebuia sa faci asta inainte si apoi sa te muti pe negru dupa ce obtineai creditul.
Creier de santierist... Fara suparare!

| KovacsB a răspuns:

Este cea mai mare greseala pe care o poti face sa lucrezi la negru.
Nu iti da nimeni credit,deja figurezi ca somer fara idemnizatie,nu ai concediu de odihna platit,nu ai concediu medical platit,pierzi ani la pensie, poti fi dat afara oricand, nu beneficiezi de somaj, nu ai concediu pentru cresterea copilului, 20 de zile de sarbatori legale nu esti platit.
Practic devii un nimeni.
Fratele tau te-a cam tepuit.
Si asta pentru 1300 de lei pe luna de taxe? Ca oricum erai pe salariul minim.
Pai pierzi mai mult daca faci un calcul.

| MistarGoGu a răspuns:

" Buna decizie " ia sa vezi cand vei avea nevoie la un medic ce vei FACE fara asigurare medicală daca esti " LA NEGRU "? Mergi la privat sa dai 300 sau 400 LEI pe o consultație de specialitate? Sau la farmacie pe medicamente?