| Xlove64 a întrebat:

Heiii
spuneti-mi si mie diatezele.si cum pot sa le recunosc pe fiecare
Fundaa

Răspuns Câştigător
| ღClauuღ a răspuns:

Activa obisnuita
Reflexiva se recunoste dupa pronumele reflexiv: se,s-,isi, si-
Pasiva se construieste cu a fi+participiu, se recunoaste dupa complementul de agent care raspunde la intrebarea de catre cine? si are functie de predicat verbal.

| Bubulutsaa a răspuns (pentru ღClauuღ):

D.Activa= cea spusa de obicei, in mod normal
D.Reflexiva= ma, te, se, ne, va, se, imi, iti, isi, ne, va, isi
D.Pasiva= o recunosti dupa C. de agent care raspunde la intrebarea ''de catre cine?'', ''de catre ce? '' sau pur si simplu vb. ''a fi'' + participiul.
de scris, de invatat etc.

2 răspunsuri:
| jjeleu a răspuns:

Diateza pasiva : actiunea facuta de tine se rasfrange asupra altcuiva ( inchid usa)
diateza reflexiva:actiunea este facuta de cineva si se rasfrange asupra celui care a facut actiunea ( se spala )