| Ionut2143 a întrebat:

Hello.

Locuiesc la apartament situat la parterul blocului. Cand intind hainele pe sarma afara, sarma este agatata la balconul meu, de multe ori imi sunt furate, mai ales daca le las peste noapte.
Vreau sa montez o camera de supraveghere cara sa bata doar pe sarma de haine a geamului meu pentru a identifica faptasul. Pot sa montez aceasta camera de filmat? M-am gandit sa o pun in exterior, deasupra geamului unde e roleta. Camera repet, va fi indreptata in jos, spre sarma de haine.
Este legal? Multumesc!

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un articol foarte explicativ: https://bit.ly/3etVkQu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai bine iti intinzi hainele in casa decât sa favi tiganeala aia cu haine întinse...

| Alexia1208 a răspuns (pentru suntserios):

Poate ca încă nu are uscător și le usucă afara

| suntserios a răspuns (pentru Alexia1208):

Cand iti dispar chilotii de pe sarma dai 20 lei si iei un uscător

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Foarte legal. Dar mai poți pune o sonerie de alarmă cu senzor de mișcare legată la sârma de haine. Când va auzi alarma se sperie și fuge.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Riscul apartamentelor la parter nu ai balcon, ar trebui sa iti usuci in baie pe sirma sau sa cumperi masină de spalat cu functia de uscare a rufelor.

| Freya1 a răspuns:

Te riști să ti se mai fure un rand de haine pentru a vedea un țiganul in trecere ce ti le smulge si la care nu ii va face nimeni nimic? Cred ca proba video oricum o scot astea din lege cand vor ei.
Lasă-le ziua la uscat ca acum e cald si pune-le pe seara pe balcon înăuntru, ca le poti scoate dimineata iar.Ca asa nu prea rezolvi nimic.
O prietena de a mea tot asa state a la parter, și-a scos covoarele la uscat sub gem si pana s-a învârtit prin casa de două ori a rămas fără ele in plina zi.Iar intr-o seara, făcând pizza in bucătărie cu gemul deschis ca era cald, s-a trezit cu un cap pe fereastra zicand "imi dai si mie" de era sa faca infarct laughing.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt orase in care intinsul rufelor la exeterior este interzisa!
Chiar daca sa presupunem obtii aprobarile si montezi camera cu scopul propus de tine, cu ce te ajuta daca iti fura hainele? Mergi la politie? stiu ca acolo unde se monteaza camera exista si stichere care sa atentioneze in acest scop.
Atunci
IN momentul de fata ai doua optiuni.
1.Le iei seara in casa
2.Le usuci in casa!

| alina2k18 a răspuns:

''Cand intind hainele pe sarma afara''
Mai rau ca la tara baiatu' meu laughing am si eu niste ''fitosi'' in bloc tot asawinking cu chilotii si prosoapele atarnate langa sacul de ceapa si usturoi, butoiul de varza si muraturi dar in rest plini de b@sini si fasoanewinking
Cumpara-ti un suport de rufe daca nu ai ai posibilitati de uscator.

| Zuzu1991 a răspuns:

Deci, in mod CATEGORIC iti trebuie firma autorizata cu licenta de montat camere si aia DUPA ce o verifici la politie ca e pe bune, altfel
1. imaginile nu sunt recunoscute in nici un fel de justitie, politia POATE ca o sa le ia cu nume informativ ca sa il identifice pe respectivul hot, si asta... POATE
0. MAI RAU DECAT 1. poti sa te trezesti cu plangere din partea hotului care v-a spune ca tu nu ai dreptul sa il filmezi, deci in afara faptului ca imaginile nu vor fi recunoscute, ajungi tu sa platesti amenda

vrei sa faci ceva si nu ai bani pentru firma lu' peste
1. faci plangere penala la politie... e totusi furt, te mai fura odata, mai faci o plangere samd, la un moment dat poti face plangere politiei in sine, pentru ca e datoria lor sa te protejeze, apoi sa faci scandal in presa samd
2. usuci rufele in casa, eu am sarme trase in baie si se usuca binemerci
3. stai la panda...

| Legion7X a răspuns:

Nu le mai lăsa peste noapte. Ti le fură și ziua sau numai noaptea? Sigur sunt țiganii copii, care se gândesc la găinarii. Posibil cineva care te cunoaste, sau ai avut ceva discutii pe afară. Gândește bine cu cine ai avut mici conflicte sau mici observații. Sau cine dă târcoale prin preajmă unde pui tu rufele. Este bună ideea cu camera daca unghiul este mai detaliat in partea cu rufele. Asta, nici eu nu stiu dacă ai nevoie de aprobare pentru camera de supraveghere in casă.

| Sophieka a răspuns:

Un raspuns putin mai indepartat... Nu stiu daca avem voie acum sa punem rufele afara la uscat? S-a dat interzicere pana acum sa tinem hainele la uscat pe balcon deschis sau pe sarma afara la geam datorita situatiei cu virusul COVID.

| Mirel4412 a răspuns:

Iti iei o camera sport de aia micuta cu acumulator si vezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de niste aprobari si e destul de complicat acum cu camerele, mai ales daca nu ai vreo companie si e chiar necesara monitorizarea video.
Sau o poti monta in interior, o poti pune pe pervaz si vezi daca bate bine.
Alta solutie ar fi sa nu le mai lasi pe timp de noapte afara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca daca il vezi pe camera ai ce face? Nu cred ca te-ai confruntat vreodata cu nepasarea politiei, dar ai timp, baiatule. Camera poate maxim sa l descurajeze pe stimabil, dar sa nu ti imaginezi ca daca l surprinzi pe camera ai ce sa ii faci. Politia va trata cu maxima superficialitate cazul cel mai probabil, pe camera nu se va putea dovedi 100% ca e stimabilul, iar el va nega tot. Ia si pune ti hainele in alta parte si asteapta -l intr o seara pe stimabil. Fa ti dreptate cu mana ta ca i mai sanatos

| Dintrebare a răspuns:

Cine e asa dus cu pluta incat sa fure haine, o sa iti fure si camera video. Opinia mea ar fi fost mai degraba sa mergi la politie sa faci plangere pentru furt. Teoretic ar putea sa vina sa ia amprente. Dar problema e alta. De regula primariile interzic instalarea de sisteme uscare in exteriorul imobilelor de locuit in comun. Asa ca prima data vezi daca nu cumva chiar tu incalci vreo regula si de abia apoi sa mergi la politie.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Nu este legal. Camera trebuie montată doar de către o firmă autorizată, cu aprobarea poliției.

| User252426 a răspuns:

Ar trebuii să fie legal, întreabă la poliție

| Alexia1208 a răspuns:

Buna! Este legal dar trebuie sa iei in calcul și faptul ca hoțul poate veni cu fața acoperită și nu ai rezolvat nimic. Eu zic (și fără mișto) ca poți sta la pândă intr-o seara și vezi cine ti le fură. Așa te scutești de o investiție.