| dana1407 a întrebat:

Hello, TPU! Urmeaza sa plec saptamanile viitoare la Skopje (Macedonia), stie cineva daca am nevoie de pasaport sau pot ajunge acolo doar cu buletinul?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nico tara nu iti cere doua acte de identitate. Pentru Macedonia e suficienta cartea de identitate

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Conform site ul MAE, poti calatori cu pasaportul SAU cartea de identitate

| raluk27 a răspuns:

Ai nevoie doar de pasaport. Acesta este documentul de calatorie. N-ai ce face cu cartea de identitate romaneasca in strainatate. Macedonia nu face parte din spațiul Schengen, deci nu poti calatori numai cu buletinul.

| suntserios a răspuns (pentru raluk27):

Cum adica nu ai ce face cu cartea de identitate romaneasca? Sunt multe tari care nu fac parte din Schengen care nu cer pasaport... si chiar daca Macedonia ar fi in Schengen ce treaba ar avea ca Romania nu face parte din acest spatiu

| raluk27 a răspuns (pentru suntserios):

Conform art.6 din Legea 248/2005:
(1) Tipurile de documente de călătorie pe baza cărora cetăţenii români pot călători în străinătate, eliberate în condiţiile prezentei legi, sunt următoarele:

a) paşaport diplomatic;

b) paşaport de serviciu;

c) paşaport simplu;

d) titlu de călătorie.

(2) Documentele de călătorie prevăzute la alin. (1) sunt proprietatea statului român şi fac dovada, în faţa autorităţilor române şi străine, a identităţii, cetăţeniei, calităţii, precum şi a dreptului titularului de a călători în străinătate.

(3) Cetăţenii români pot călători în străinătate şi în baza altor documente stabilite prin acordurile internaţionale la care România sau, după caz, Guvernul României este parte.

Calatoresti si te identifici cu pasaportul, in strainatate. Crezi ca oamenii care isi fac pasaport, si-l fac de idioti?

| suntserios a răspuns (pentru raluk27):

Looool, stii ca din 2005 s-au mai intamplat niste lucruri, cum ar fi intrarea Romaniei in UE prin 2007, lucru care ne confera libera circulatie pe baza de CI in UE si in tarile Europene care au acorduri cu UE.

Daca nu ai calatorit si nu cunosti situatia de ce dai sfaturi dupa niste articole de legi incomplete si vechi de 11 ani?

Cei care isi fac pasapoarte le fac pentru a calatori in tarile care cer expres acest document.

Ori si la fel de idioti si astia din ministerul de externe care afirma oficial

"Cetăţenii români nu au nevoie de viză de intrare în Republica Macedonia pentru călătorii de scurtă şedere, până la 90 de zile, într-un interval de 6 luni de la data primei intrări.Intrarea fără viză pe teritoriul Republicii Macedonia a cetăţenilor români se face pe baza cărţii de identitate sau a paşaportului valabil."

| raluk27 a răspuns (pentru suntserios):

Tocmai ca am calatorit, intotdeauna am folosit pasaportul, chiar si in tarile din Uniunea Europeana. Nu m-am culcat pe o ureche, ca daca sunt posesor de carte de identitate, mi-am rezolvat problemele. Trebuie sa ai pasaport, indiferent daca ai nevoie de viza sau nu.
Ok, poftim.happy
Legea 175/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate. Lege nr. 175/2013
La articolul 6, alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 6
(1) Tipurile de documente de calatorie pe baza carora cetatenii romani pot calatori in strainatate sunt:
a) pasaport diplomatic;
b) pasaport de serviciu;
c) pasaport diplomatic electronic;
d) pasaport de serviciu electronic;
e) pasaport simplu;
f) pasaport simplu electronic;
g) pasaport simplu temporar;
h) titlu de calatorie."

2. La articolul 6, alineatul (3) se abroga.

E cat se poate de actuala. Si cum bine observam, in enumerare nu este cuprinsa si "cartea de identitate".
Ah, ca se poate, ca se permite...e cu totul altceva. Nu inseamna ca trebuie sa devina regula. Documentele de calatorie sunt prevazute in mod expres si limitativ.

| suntserios a răspuns (pentru raluk27):

Esti amuzanta... de parca daca tu ai calatorit doar cu pasaportul inseamna ca doar tu ai fost in legalitate. Atat timp cat exista o legislatie legata de cartea de identitate nu vad de ce trebuie ignorata.

Comunicatele MAE si legislatia europeana sunt ceva mai credibile si pertinente decat parerea lui "raluk27" de pe TPU

| suntserios a răspuns (pentru raluk27):

PS:
daca tot ai dat cu copy paste ul din legea aia de ce nu ai dat paste complet macar, adica si urmatorul articol

ART. 6.1

(1) Pentru scopurile prezentei legi, cartea de identitate valabila constituie document de calatorie pe baza caruia cetatenii romani pot calatori in statele membre ale Uniunii Europene.

| raluk27 a răspuns (pentru suntserios):

Comunicatele nu sunt legi happy
Nu am spus ca DOAR eu am fost in legalitate. Dar ce-ar fi sa incepem sa folosim fiecare document pentru scopul sau initial?
Ca o paranteza, si fara referire neaparat la chestiunea calatoritului: sunt unii cu mentalitatea "da' ce-are?"/ "merge si-asa", care s-au crezut mai destepti decat restul, decat noi, astia mai prosti care procuram documente si care in final si-au luat o mega teapa.

| suntserios a răspuns (pentru raluk27):

Esti frustrata ca ai dat bani pe pasaport sau? chiar nu pricep. Din acea lege din care ai dat tu copy paste am dat si eu.

"ART. 6.1

(1) Pentru scopurile prezentei legi, cartea de identitate valabila constituie document de calatorie pe baza caruia cetatenii romani pot calatori in statele membre ale Uniunii Europene.
"

Nu te sfideaza nimeni ca nu isi face pasaport si utilizeaza CI, la fel cum nu e nimeni nepasator ca foloseste doar CI. Asta e legislatia nu vad problema... vad doar o frustrare a ta ca ai pasaport si altii nu si cam atat

| raluk27 a răspuns (pentru suntserios):

Daca m-as fi simtit frustrata in vreun fel, nu mi-as fi facut pasaport de la bun început. Oamenii aia care au reglementat documentele de călătorie, nu cred ca au făcut-o de nebuni. E vorba de mentalitate. In plus, duceti-va, fratilor si cu permisul auto, din partea mea. laughing
Am tendinta sa cred ca folosesti un termen al carui sens nu-l intelegi. Ce ar fi putut sa-mi cauzeze frustrare?

| raluk27 a răspuns (pentru suntserios):

Ah, si cand te cazezi la un hotel din străinătate, ti se cere pașaportul, nu cartea de identitate romaneasca happy

| suntserios a răspuns (pentru raluk27):

Hai sa nu mai vb tampenii da? deja o dai in balarii.

"E vorba de mentalitate"
"Oamenii aia care au reglementat documentele de călătorie, nu cred ca au făcut-o de nebuni"

Nu e nici vorba de mentalitate, nici de prostie, nici de nimic. Scrie clar si la obiect in lege ca se circula cu CI in Europa? Scrie... nu mai vad rolul discutiei.

Iar treaba cu hotelul, probabil nu te-ai cazat nicaieri in Europa.
Nu de alta, dar nu s-ar mai caza nimeni din Europa prin hoteluri. Nu de alta, dar conform afirmatiei tale, toti turistii europeni cazati pe la hoteluri din Europa ar trebui sa aiba pasaport. Sa fim seriosi... mai inforomeaza-te un pic si pe urma fa afirmatii nefondate.

| raluk27 a răspuns (pentru suntserios):

Apropo de zis tampenii: crezi ca as fi făcut acea afirmație, daca realmente nu m-am cazat niciodată la niciun hotel din Europa? Tot ce am afirmat e in deplina cunostinta de cauza. Si da, toti turistii pe care i-am văzut la receptie au prezentat pasaportul. Cum ar fi daca ar veni un cetatean rus sau grec sa se cazeze la un hotel in Londra si sa prezinte cartea de identitate din Rusia sau Grecia, de exemplu?
Da, scrie, dar nu e o regula.

| suntserios a răspuns (pentru raluk27):

Esti fenomen... de fapt esti fenomenul TPU. Gresesti, esti corectata dar nu recunosti in ruptul capului.

Londra, Paris, Roma, Mancester, Praga, Lisabona, Amsterdam... toti m-au primit fara pasaport si in tara la ei si la hotelurile lor. Intelege odata: suntem parte din UE si cartea de identitate romeasca are aceeasi valoare in Franta ca cea frantuzeasca, aceeasi valoare in Austria ca ce austriaca, aceeasi valoare in Spania ca cea spaniola samd... Punctul tau de vedere este irelevant si vorbesti in totala necunostinta de cauza.

Eu pun punct aici discutiei, nu mai are rost. Legislatia europeana reglemeteaza clar circulatia pe baza de CI asa ca argumentele tale sunt invalide si au drept scop sa pari ca nu ai dat sfaturi in necunostinta de cauza.

| dana1407 explică:

Ok, ok! Raluk27, am calatorit saptamanile trecute la Viena. Nu am avut nevoie de pasaport, CI a fost de ajuns. Nu stiam daca se aplica si pentru Macedonia, avand in vedere ca nu este inca membra a UE. In rest, multumesc tuturor pentru raspunsuri. Revin cu lamurire, dupa 10 martie cand ma intorc in tara. happy

| dana1407 explică:

Am fost in Skopje si am avut nevoie doar de buletin. Atat! (Asta doar asa ca sa fie lamurita treaba) happy

| AlexandruBGD a răspuns:

Iti trebuie si buletin si pasaport.

| suntserios a răspuns (pentru AlexandruBGD):

Nico tara nu iti cere doua acte de identitate. Pentru Macedonia e suficienta cartea de identitate