| alma200033 a întrebat:

Hey! Cum de alții știu să vorbească 12 limbi și alții se chinuie sa învețe una și tot nu se descurca?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: unii au talent la limbi straine si altii nu invata bine nici limba romana. Dar, daca vrei neaparat si esti dispus sa inveti, poti invata o limba straina, cel putin sa intelegi si sa poti raspunde satisfacator.

| Adry05 a răspuns:

La fel de bine cum alții înțeleg o lecție la matematică în 10 minute și altora le trebuie zile și tot n-au înțeles-o așa bine ca ăia în 10 minute
e în funcție de tipu de inteligență pe care îl ai

| RAY a răspuns:

Ai nevoie de minim 4 ore de studiu pe zi si intr-un an ajungi la b1 apoi inca mai un an b2, apoi inca vreo 2, 3 ani sa ajungi la c1, c2 sa cunosti 10000 de cuvinte

| mihai69 a răspuns:

La fel cum unii pot cânta frumos, alții doar fals; unii pot picta, alții doar mâzgăli etc.
Chestie de aptitudini în primul rând, dar și de voință și diligență.

| Catrice a răspuns:

Din același motiv pentru care unii iau bacul si alții rămân repetenți.

| johnnny123 a răspuns:

10% talent natural, si 90% efort.

Cei care au invatat 12 limbi straine si-au dedicat niste ani din viata acestui lucru. Au facut eforturi intense si sustinute o perioada lunga de timp.

Cei care "se chinuiesc" sa invete o limba si se plang ca nu reusesc, doar mimeaza ca depun efort si gasesc scuze de genul "nu se lipeste de mine, nu pot, nu ma duce capul, aia sunt mai destepti". Dar in realitate nu s-au concentrat in viata lor nici macar doua ore legate pe acel lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei carora le place pot sa o faca. Cei carora nu le place si o fac doar ca " trebuie" sa stie si ei o limba, o sa renunte rapid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine de vointa, modul de a gandi. Macar 2 limbi este recomandat sa stim
12 este exagerat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că au vocație și capacități mentale, de aceia pot învăța cu ușurință atâtea limbi străine.

| eckblume a răspuns:

Au inteligenta lingvistica, depun efort si acorda timp pentru invatare, au talent, dedicare.

| AlexAL275 a răspuns:

Totul ține de cât de mult efort depui, nu s-au născut învățați, doar au depus mai mult efort decât ai depus tu până acum. Pentru unii e mult mai ușor să învețe, iar pentru alții mult mai greu. Depinde de cât de persistent ești, de motivația pe care o ai, pentru ce-ți trebuie și tot așa. Să știi că munca bate talentul, dar doar dacă muncești din greu, dacă nu, degeaba te mai gândești și zici că trebuie. Totul depinde doar de tine! Succes! PS: poți descărca aplicația Duolingo de pe play store, poate te ajută cu învățatul