| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Oare de ce se vede luna pe cer acum chiar daca nu ii luna plină?

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pentru ca, in perioada asta, luna rasare foarte devreme si apune tot devreme. Eu am vazut ieri luna incepand de pe la ora 16.
In plus, poate n-o vezi din cauza norilor.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca este luminata de Soare doar pe o parte.

| JicaContra a răspuns:

Dpdv al lunii, pamantul are aceleasi faze ca si luna dar pe invers (cand noi vedem luna plina, pamantul e in faza opusa), moment in care cand luna nu ar trebui sa fie vizibila deloc din cauza ca lumina soarelui nu cade pe fata vizibila de pe pamant, atunci pamantul e in luminare maxima si lumina care cade pe pamant se reflecta in atmosfera si mai ales in oceane si ajunge sa lumineze vag luna!

convins?

| AlexMh a răspuns:

Fiindca nu e nevoie sa fie plina ca sa fie luminata

| L1m80 a răspuns:

Luna se vede in toate fazele ei, nu numai cand e Luna plina. Se vede si cand este ca o secera subtirica de tot. Asta e "Luna noua": https://cdn.knd.ro/media/521/2864/560/20034621/1/67125231.jpg