| alma200033 a întrebat:

Hey! Știti ceva exerciții pentru creșterea în înălțime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Copii mostenesc genele parintilor, inclusiv trasaturile si caracteristicile fizice.
Pana la varsta majoratului (+/- 2-3 ani), fetele cresc aproximativ la inaltimea mamelor, iar baietii la inaltimea tatilor. Rareori se intampla exceptii, daca pe linia genetica superioara exista exceptii insemnate.

Inaltimea se poate forta mai mare prin sport si multe exercitii fizice specifice, dar acele duc la alungirea ne-naturala a coloanei vertebrale, care duc la probleme de sanatate tot mai grave spre imbatranire.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tocurile

| anonimg a răspuns:

Baschet și volei. Posibil și înotul. Acestea sunt sporturi, nu exerciții.
Poate săritul corzii să fie un exercițiu cât de cât avantajos.

| oz_1736 a răspuns:

Baschet, inot. Sunt cele mai bune pentru crestere

| Reghqen a răspuns:

Nu există, îmi pare rău.
Creșterea în înălțime este scrisă în DNA, și să-ti spun sporturile te fac mai înalt/ă, doar accelerează procesul creșterii în înălțime!
Ceea ce vreau să-ți spun este că, chiar dacă faci sport sau dacă nu faci tot înălțimea pe care o ai scrisă în DNA o să o atingi până la urmă.
Poate dacă faci sport de mic/ă ai șanse să depășești cu foarte foarte puțini centimetri (2-3) înălțimea scrisă în DNA.
Eu acum am 178 centimetri la 19 ani jumătate, n-am făcut sport deloc, doar 4/5 luni de fotbal când eram mic, iar ceea ce vreau să-ti spun este că crești la fel și fără sport. Tare mi-aș dori să ating 180/183 centimetri, dar na, asta este.
Apropo îți spun cu siguranță că ESTE POSIBILĂ creșterea în înălțime chiar după 18 ani (la cei care se maturizeaza mai putin)
Mânăncă sănătos și fii sigur/ă că o să devii înalt/ă, asta depinde și dacă ai părinții, bunici, strabunicii înalți!

| Hehdhdjeheh a răspuns (pentru Reghqen):

ADN poate nu DNA ca DNA e direcția generală anti coruptie rolling on the floor)))

| Tonobil a răspuns:

Baschet

| Squeez3e a răspuns:

Stiam o tactica care era folosita pe vremea lu tepes cand ii tragea pe roata da, nu cred ca te incadrezi...