| ale1fan a întrebat:

am si eu o intrebare(logic ). Care este definitia creatiei(nu este tema de casa doar de curiozitate)

Răspuns Câştigător
| blondinalaura a răspuns:

Creáție, creații s. f. 1. Acțiunea de a crea; concr. produs al muncii creatoare, operă creată. 2. (Sens biblic) Învățătură specifică Vechiului și Noului Testament, potrivit căreia Dumnezeu-Tatăl, Atotțiitorul și Făcătorul, a creat cerul și pământul, aducând totul, prin Cuvântul și voința Sa, în existența concretă. [Var.sadînv.) creațiúne s. f.] – Din fr. création, lat. creatio, -onis