Întrebare recomandată | dani97 a întrebat:

urgent. am 16 ani si sunt din arges( topoloveni, mai exact). saptamana viitoare trebuie neaparat sa ajung la Bucuresti si am decis sa ma duc cu autobuzul. pot calatori pana la Bucuresti daca nu am 18 ani? si trebuie sa iau autobuzul neaparat din pitesti ( resedinta de judet) sau pot sa il iau si din orasul meu, pentru ca il vad zilnic cand trece? unde o sa ma lase mai exact in Bucuresti? funda, garantat :X

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

De calatorit sigur ca poti, doar esti in tara nu afara... La celelalte intrebari iti pot spune ca poti sa te uiti pe net pe ce traseu merge, unde opreste, etc. Sau poti merge in statie si cand au urcat toti, urci si intrebi soferul, urmand ca a doua zi sa mergi unde vrei! Sper ca te-am putut ajuta! Bafta!

| foxsilver a răspuns:

Da, poti sa iesi din oras chiar daca nu ai 18 ani; interdictia se aplica doar in cazul in care vrei sa pleci din tara.
Iar autobuzul il poti lua din orasul tau daca are statie.