| Adrian5575 a întrebat:

Salut.
Daca, de exemplu, stau in chirie si se strica masina de spălat sau frigiderul, cine plătește pentru repararea/inlocuirea lor?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz plateste chiriasul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

De ce? S-a stricat din vina lui? Nici macar nu-i apartine si nu stiu cum ar putea fi pus el sa plateasca.
Eu am avut cateva contracte de chirie cu prorietari si tot ce se strica in casa nu din vina mea evident, plateste proprietarul (masina de spalat, frigider, televizor, instalatie sanitara referitor la tevi sparte si alte cazuri )
Sau la ce situatie te referi?

| darrio2007 a răspuns:

Cel care le foloseste, adica tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde eu unde am stat in chirie am avut situatii si situatii.

| sierra1 a răspuns:

Contractul/ințelegerea dintre voi, ce zice?

| Frank51 a răspuns:

În funcție de clauzele din contract. În cazul meu proprietarul a reparat sau a schimbat din banii lui.

| Zuzu1991 a răspuns:

In "teorie" proprietarul
la mine a fost la nivelul ca, chiriasa de dinainte facea un ban "cinstit" spaland rufele la TOT BLOCUL, asa ca masina de spalat s-a stricat cam in 8 luni dupa ce m-am mutat (chiar daca o folseam 1-2 pe luna)
in practica, bun venit in rrrrrrrominica, pe proprietari ii doare "rau" intre picioare de tine, si nu ma refer la nici o boala venerica, OARECARE!

| NotNamed a răspuns:

Depinde de motivele pentru care s.au stricat. Daca sunt din vina ta atunci tu platesti, daca s.au stricat pur si simplu dintr.o defectiune sau de "batranete" atunci chiriasul. Acum evident ca lucrurile astea pot sa difere putand fi mentionate si stabilite in contract.

| Gabryel85 a răspuns:

Sau altă variantă: 50-50.

| alexandraad a răspuns:

Dacă le-ai stricat tu, le vei plati tu. Dacă s-au stricat din cauza vechimii sau altceva, chiriașul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexandraad):

Vrei sa spui proprietarul in cazul vechimii.