| GuUumitza a întrebat:

Imi poate spune cineva cum se procedeaza cu ambalarea si expedierea coletelor prin Posta Romana?

Răspuns Câştigător
| BroascaCuElice a răspuns:

- sa ambaleze corespunzator produsele intr-un plic cu bule sau intr-o cutie de carton imachetata in hartie.
- sa noteze pe colet datele de expeditie: in partea stanga sus: numele, adresa completa si orasul expeditorului; in partea dreapta jos: numele, adresa completa si orasul destinatarorului
- sa completze buletinul de expeditie
- sa completeze mandatul postal, in cazul in care plata coletului se realizeaza ramburs la completarea mandatului postal, expeditorul va deveni destinatar, pentru ca banii ajung la el, iar destinatarul devine expeditor, deoarece el trimite banii