| claudia1985 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva ce inseamna cand visezi sarpe? mereu visez serpi, o doamna mi-a zis ca ar insemna copil

66 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Depinde cum ii visezi, insa de cele mai multe ori nu este de bine...cearta...lucruri din astea

| Parintele a răspuns:

Duminica o sa catigi potul de la LOTO 6/ 49 asta inseamna..si o sa fii fericita toata viata si o sa fii iubita.

auran
| auran a răspuns:

Eu stiam de boala si vant

http://www.cevisez.ro/interpretare-vis-sarpe-v1610.html

| ellai a răspuns:

Eu stiam ca inseamna necazuri, certuri straight face

| Cryss a răspuns:

- sarpele ne invadeaza bucuros visele si este una din imaginile onirice cele mai frecvente. Ramane in acelasi timp una din expresiile majore ale inconstientului nostru, simbolismul acestui animal tarator cu sange rece este multiplu si ne permite diverse interpretari.

Sarpele, simbolul raului si al diavolului, este un semn rau in orice vis.
A vedea un sarpe singur si a va fi frica de el inseamna ca aveti un dusman care lucreaza impotriva dumneavoastra, aceasta poate fi si un pericol la sanatatea dumneavoastra din partea dusmanilor.
A vedea multi serpi intr-o groapa simbolizeaza ghinion in dragoste si in afaceri.
Daca reusiti sa omorati un sarpe in vis inseamna ca veti reusit sa va infrangeti si dusmanii.
Tradare de unde nu te astepti; planurile tale nu se vor indeplini; iar
evenimentele vor lua o intorsatura neplacuta;

Aici am gasit :http://www.cevisez.ro/interpretare-vis-sarpe-v1610.html

| madalicious a răspuns:

Sarpele inseamna ca un dusman vrea sa se apropie de tine si sa iti faca rau.

| GreenSky a răspuns:

Zi sh tu o rugaciune inainte sa te culci...si nu mai crede in vise(si mai ales nu le interpreta) pentru ca asa cum spunea si alin visele sunt lucruri necurate, venite de la diavol...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica Ortodoxa sugereaza sa nu credem in vise pentru ca sunt venite de la draci, mai ales cele care se leaga, care au un mesaj ciudat, aparte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu visez...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Huburi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am vissat ls fel ca ma luptam cu un sarpe...prosti nu trebuie sa credem in vis...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarpe poate a insemna multe lucruri, dar nu ceva de bine, sarpele se spune din stravechi ca va fi vint, adica schimbare de timp...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca inseamna ceva rau serpi sunt rai cred nu sunt sigura nu am mai auzit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A visa un sarpe inseamna ca cineva te urmareste si vrea sa-ti faca ceva rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am auzit ca inseamna ca o sa ramai insarcinata cu unul care o sa il vezi in alte vise!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa visezi serpi este atunci cant te uiti la serpi inainte de culcare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica atunci cand visezi sarpe ti`e frigbig grin...asta stiu eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarpele ca semnificatie

Am vazut ca sarpele ca simbol, era perceput in acelasi timp, ca fiind pozitiv si negativ, functie de viziunea constiintei ce anima un popor sau altul. Tocmai pentru ca simbolistica sa este atat de bogata, semnificatiile sale onirice pot fi numeroase, iar interpretarile, cu atat mai multe. De aceste interpretari s-au preocupat multi psihologi; Freud considera sarpele ca fiind simbol falic, interpretand visul cu sarpe, ca fiind vis cu conotatii sexuale, el afirmand teama de sexualitate, atat la femei, cat si la barbati. Jung, mai aproape de adevar credem, considera visul cu sarpe ca pe un indiciu asupra unui pericol, pe care subconstientul incearca sa ni-l aduca in constient. Nu vom face o insiruire a semnificatiilor sarpelui, pentru asta sunt multe carti de vise; subliniem doar ca semnificatia poate fi extrem de complexa, atat in sens pozitiv cat si negativ. Vorbind despre sarpe in vis, ca semnificatie pozitiva, amintim ca in popor se spune ca, daca sarpele din vis naparleste, isi leapada pielea, aceasta inseamna ca in realitate te vindeci de o boala, sau te lepezi de naravuri rele, sau scapi de o datorie impovaratoare, ori de o persoana rea din jurul tau. Dar iata alt simbol pozitiv, el reprezinta intelepciunea spirituala si astfel el poate semnifica trezirea la realitate sau, cum se zice in popor, „iti da Dumnezeu gandul cel bun". Daca omori un sarpe in vis, se spune ca in realitate vei reusi sa-ti invingi dusmanii, sau sa invingi obstacolele. Dar cel mai adesea, sarpele in vis este considerat ca o amenintare, un pericol; astfel, un sarpe poate fi interpretat ca fiind un dusman sau o tradare; mai multi serpi in vis, pot insemna in realitate ghinion in dragoste si in afaceri; in popor se spune ca sarpele din vis inseamna o femeie rea care, in realitate, iti „poarta sambetele". Dar visul cu serpi mai poate avea si alte cauze si, deci, alte semnificatii; de pilda, daca visezi sarpe, este posibil sa-ti fie frig in timpul somnului. Sarpe incolacit pe tine poate insemna ca esti sclavul pasiunilor sexuale si, nu in ultimul rand, se fac interpretari functie de culoarea si/sau marimea sarpelui din vis. Chiar si o privire fugara asupra acestor cateva semnificatii, dintre numeroasele care exista, vom observa ca memoria colectiva ancestrala pastreaza asocieri ale sarpelui din vis cu marile simboluri ale sarpelui din vechime : sarpele Kundalini, sarpele Uroboros, sarpele Quetzalcoatl, sarpele caduceului s. a. Se pot face asocieri intre simbol si semnificatie; puterea de a zdrobi sarpele in vis, poate veni de la energia kundalini, vindecarea de o boala duce cu gandul la sarpele caduceului, semnificatia sexuala poate fi preluata din simbolul unirii cerului cu pamantul al sarpelui Uroboros, iar trezirea la realitate presupusa de visul cu sarpe, poate veni de la intelepciunea sarpelui Quetzalcoatl.

Exista numeroase simboluri ale sarpelui si cu atat mai multe interpretari ale semnificatiilor unui sarpe sau mai multi in vis. Este sigur, insa, un lucru : pe baza inmagazinarii in subconstient a anumitor indicii care scapa constientului, in visul cu sarpe subconstientul avertizeaza asupra producerii unui eveniment ( atentie : pozitiv sau negativ! ), de care nu esti constient inca. De aceea nu se poate raspunde, pur-si-simplu, la intrebarea „ce inseamna daca visezi sarpe?" Este nevoie de o analiza amanuntita a visului si a elementelor sale, pentru a asocia simbolurile cu semnificatiile si a face interpretarea corecta. Pentru aceasta, este bine sa apelati la serviciile unui psiholog sau parapsiholog pentru descifrarea viselor dvs.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiam ca inseamna moarte.si am visat cum bunicul meu se ducea spre serpi, iar dupa cateva luni a murit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca inseamna acea peroasa, adica inmicul tau daca in fiecare zi visezi serpi inseamna ca vei muri in somn de la un cosmar eu zic sa te dui la psiholog nu te speria asa am auzit nu vei muri e doar o idee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite o pagina special cu interpretarea viselor cu sarpe : http://www.interpretare-vise.ro/sarpe.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarpele dusmanul tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca esti proasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarpele simbolizeaza mandria si tradarea. Fie cineva iti va insela increderea, te va minti sau iti va ascunde ceva, fie face o fapta la care nu te astepti si prin care te dezamageste. Se mai spune ca daca ai visat un sarpe, ziua urmatoare va bate puternic vantul sau va fi seceta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mie parintii mei imi ziceau ca inseamna ca ti-a fost frig noaptea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inseamna nici pe departe copil... laughing))sarpe inseamna barfetongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inseamna copil poateceva grav in familie ca si o prietena de-a mea a visat si i s-a intamplat ceva grav in familie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA am, mai intai trebuie sa-mi spui cum la-i visat! conteaza cautama si o sa afli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti multumim pentru raspuns! Inainte de a confirma te rugam sa mai petreci 20 de secunde reviziundu-l. Din dorinta de a avea o comunitate cat mai utila si cat mai placuta te rugam ca raspunsurile tale sa respecte 3 reguli minimale:

* - o exprimare corecta gramatical (toate propozitiile incep cu litere mari si se termina cu semne de punctuatie, fara prescurtari de tipul "nu stiu", "acum", "adica" si fara dezacorduri flagrante).
* - ne amuzam, dar nu ne batem joc de ceilalti
* - sa lasam obscenitatile pentru cei mai putin inteligenti.

Iti multumim din suflet pentru dedicarea si implicarea ta

Comunitatea TPU

Iata raspunsul tau:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serpii reprezinta inconstientul sau elemente reprimate care invadeaza constientul uman. Freud l-a considerat un simbol falic (sexual). Majoritatea viselor despre serpi sunt neplacute, degajand teama si anxietate. Uneori poate avea conotatii sexuale, alteori poate reprezenta elementele negative ale vietii noastre care ne impiedica progresul si ne ameninta. Pentru altii poate fi un simbol pozitiv, ca simbol al intelepciunii spirituale. Totusi una dintre interpretari ar fi legata de faptul ca va simtiti amenintata de un pericol, poate chiar o persoana din anturaj, de la care nici nu va asteptati, adeseori barbat, si care va este potrivnic, din cauza lui simtindu-va in nesiguranta. Acest vis este un avertisment cu privire la prudenta cu care trebuie sa actionati intr-o actiune in care va simtiti nesigur Mai poate exista si o oarecare teama fata de barbati in general, conotatiile sexuale, daca va simtiti vizata de acest amanunt, anuntandu-va ca aveti o oarecare raceala sau chiar teama fata de acestia, fata de sex in general. Poate ati fost ranita pe plan emotional, din aceasta cauza va refulati unele trairi pe care nu doriti sa le mai traiti ca nu cumva sa mai fiti inca o data ranita. Dar luati in considerare ca sarpele din vis nu v-a muscat, deci puteti sa tineti piept pericolului care va ameninta. Nu lasati trairile din interior sa va subjuge si realitatea palpabila.