| Daaianna a întrebat:

Imi spuneti careva cum se joaca jocul farmerama? big grin

Răspuns Câştigător
| mariusyk_9851 a răspuns:

Meniul de Inventar

Meniul de inventar este pozitionat in coltul din stanga jos a paginii de joc si are in componenta sa sase submeniuri:

- Submeniul de Inventar Tutorial;

- Submeniul de Inventar Parcelar;

- Submeniul de Inventar Pepiniera & Upgrade`uri;

- Submeniul de Inventar Dulgherie & Upgrade`uri & Atelier;

- Submeniul de Inventar Accesorii & Obiecte Decorative & Cadouri;

- Submeniul de Inventar Eliminator & Taietor & Demolator.

In cadrul Meniul de Inventar se regasesc toti pomii fructiferi si upgrade`urile acestora, toate adaposturile pentru animale si upgrade`urile acestora si deasemenea toate accesoriile si obiectele decorative si cadourile pe care inca nu le-am plasat pe pajistile noastre!
__________________

Live Together, Die Alone

Orice Cutie cu Scule pe care am s`o primesc cadou pe user`ul de joc MEFISTOLES va fi recompensata cu un cadou pe care vi`l doriti si mi`l specificati printr`un mesaj!

Evalueaza Noua Mea Ferma

--------------------------------------------------------------------------------
Last edited by MEFISTOLES : 01.10.2010 at 18:33.

MEFISTOLES
Vizualizare profil public
Găseşte mai multe postări de la MEFISTOLES

MEFISTOLES
Boardadmin Farmerama

Data înregistrării: 23.04.2010
Postări: 611
Submeniul de Inventar Tutorial ! ! !

--------------------------------------------------------------------------------

Submeniul de Inventar
Tutorial

Submeniul de Inventar Tutorial este primul pozitionat in cadrul Meniului de Inventar avand ca si semn distinctiv imaginea lui Dr. Mouse:

La accesarea Submeniului de Inventar Tutorial se deschide o fereastra asemanatoare celei de mai jos, fereastra care mentinuta deschisa in timpul indeplinirii sarcinilor permite incheierea cu succes a acestora.

Submeniul de Inventar Tutorial spre deosebire de celelalte submeniuri este vizibil doar pana la incheierea cu succes a celor douazeci de sarcini ale tutorialului amanuntit prezentate in topicul de la sectiunea F.A.Q. a forumului intitulat Tutorial.

In cadrul Submeniul de Inventar Tutorial, Dr. Mouse, iti explica ABC`ul gradinaritului, descoperind astfel, atat principalele activitati specifice jocului, cat si principalele cladiri intalnite in joc, oferindu`ti, la incheierea cu succes a lor, recompense substantiale.
__________________

Live Together, Die Alone

Orice Cutie cu Scule pe care am s`o primesc cadou pe user`ul de joc MEFISTOLES va fi recompensata cu un cadou pe care vi`l doriti si mi`l specificati printr`un mesaj!

Evalueaza Noua Mea Ferma

--------------------------------------------------------------------------------
Last edited by MEFISTOLES : 02.10.2010 at 11:06.

MEFISTOLES
Vizualizare profil public
Găseşte mai multe postări de la MEFISTOLES

MEFISTOLES
Boardadmin Farmerama

Data înregistrării: 23.04.2010
Postări: 611
Submeniul de Inventar Parcelar ! ! !

--------------------------------------------------------------------------------

Submeniul de Inventar
Parcelar

Submeniul de Inventar Parcelar este al doilea pozitionat in cadrul Meniului de Inventar avand ca si semn distinctiv o parcela semanata:

La accesarea Submeniului de Inventar Parcelar se deschide o fereastra asemanatoare celei de mai jos, fereastra care permite accesul la alegerea parcelelor.

Submeniul de Inventar Parcelar ofera posibilitatea de a alege dintre trei tipuri de parcele diferentiate intre ele in functie de dimensiune.

In cadrul Submeniul de Inventar Parcelar cele trei tipuri de parcele necesita la semanare cate o samanta, iar la recoltare, de pe parcelele mici se recolteaza cate 2 seminte, de pe parcelele medii se recolteaza cate 3 seminte iar de pe parcelele mari se recolteaza cate 5 seminte.
__________________

Live Together, Die Alone

Orice Cutie cu Scule pe care am s`o primesc cadou pe user`ul de joc MEFISTOLES va fi recompensata cu un cadou pe care vi`l doriti si mi`l specificati printr`un mesaj!

Evalueaza Noua Mea Ferma

MEFISTOLES
Vizualizare profil public
Găseşte mai multe postări de la MEFISTOLES

MEFISTOLES
Boardadmin Farmerama

Data înregistrării: 23.04.2010
Postări: 611
Submeniul de Inventar Pepiniera & Upgrade`uri! ! !

--------------------------------------------------------------------------------

Submeniul de Inventar
Pepiniera & Upgrade`uri

Submeniul de Inventar Pepiniera & Upgrade`uri este al treilea pozitionat in cadrul Meniului de Inventar avand ca si semn distinctiv un copacel:

La accesarea Submeniului de Inventar Pepiniera & Upgrade`uri se deschide o fereastra asemanatoare celei de mai jos, fereastra care permite accesul la pomii fructiferi si upgrade`urile acestora.

Submeniul de Inventar Pepiniera & Upgrade`uri ofera posibilitatea de a alege dintre cele unsprezece tipuri de pomi fructiferi si upgrade`urile acestora diferentiati in functie de sortiment.

In cadrul Submeniul de Inventar Pepiniera & Upgrade`uri cele unsprezece tipuri de pomi fructiferi ofera la recoltare cate patru fructe pe ciclu de productie iar timpul de productie difera in functie de sortimentul pomului si upgrade`ul folosit.

Submeniul de Inventar Pepiniera & Upgrade`uri se subimparte la randul sau in alte doua minimeniuri, respectiv Minimeniul Pepinier & Minimeniul XL şi XXL.

Minimeniul Pepinier

Minimeniul Pepinier este primul pozitionat in cadrul Submeniul de Inventar Pepiniera & Upgrade`uri avand ca si semn distinctiv un copacel:

La accesarea Minimeniul Pepinier se deschide o fereastra asemanatoare celei de mai jos, fereastra care permite accesul la pomii fructiferi.

Minimeniul Pepinier permite accesul la achizitionarea de pomi fructiferi direct din Meniul de Inventar fara a mai necesita deplasarea in oras prin accesarea simbolului specific pepinierei ce se gaseste in dreapta jos a Minimeniului Pepinier si este similar celui de mai jos:

In cadrul Minimeniul Pepinier se regasesc toti pomii fructiferi aflati in inventar ce pot fi achizitionati de la pepiniera din oras.

Minimeniul XL şi XXL

Minimeniul XL şi XXL este al doilea pozitionat in cadrul Submeniul de Inventar Pepiniera & Upgrade`uri avand ca si semn distinctiv un copacel insotit de doua sageti de culoare verde respectiv galbena:

La accesarea Minimeniul XL şi XXL se deschide o fereastra asemanatoare celei de mai jos, fereastra care permite accesul la upgrade`urile XL sau XXL ale pomilor fructiferi.

Minimeniul XL şi XXL permite accesul la achizitionarea de upgrade`uri XL sau XXL pentru pomii fructiferi direct din Meniul de Inventar fara a mai necesita deplasarea in oras prin accesarea simbolului specific Magazinului de Accesorii ce se gaseste in dreapta jos a Minimeniului XL şi XXL si este similar celui de mai jos:

In cadrul Minimeniul XL şi XXL se regasesc toate upgrade`urile pomilor fructiferi aflate in inventar ce pot fi achizitionate de la Magazinul de Accesorii din oras.

--------------------------------------------------------------------------------
Last edited by MEFISTOLES : 06.10.2010 at 15:19.

MEFISTOLES
Vizualizare profil public
Găseşte mai multe postări de la MEFISTOLES

MEFISTOLES
Boardadmin Farmerama

Data înregistrării: 23.04.2010
Postări: 611
Submeniul de Inventar Dulgherie & Upgrade`uri & Atelier! ! !

--------------------------------------------------------------------------------

Submeniul de Inventar
Dulgherie & Upgrade`uri & Atelier

Submeniul de Inventar Dulgherie & Upgrade`uri & Atelier este al patrulea pozitionat in cadrul Meniului de Inventar avand ca si semn distinctiv o vacuta:

La accesarea Submeniului de Inventar Dulgherie & Upgrade`uri & Atelier se deschide o fereastra asemanatoare celei de mai jos, fereastra care permite accesul la adaposturile pentru animale si upgrade`urile acestora si extinderile acestora.

Submeniul de Inventar Dulgherie & Upgrade`uri & Atelier ofera posibilitatea de a alege dintre cele cinsprezece tipuri de adaposturi pentru animale si upgrade`urile acestora si extinderile acestora diferentiate in functie de specie.

In cadrul Submeniul de Inventar Dulgherie & Upgrade`uri & Atelier cele cinsprezece tipuri de adaposturi pentru animale necesita cate un furaj pe ciclu de productie iar extinderile acestora pe langa furaje mai necesita si animale.

Submeniul de Inventar Dulgherie & Upgrade`uri & Atelier se subimparte la randul sau in alte trei minimeniuri, respectiv Minimeniul Dulgher & Minimeniul XL şi XXL & Minimeniul Atelier.

Minimeniul Dulgher

Minimeniul Dulgher este primul pozitionat in cadrul Submeniul de Inventar Dulgherie & Upgrade`uri & Atelier avand ca si semn distinctiv o vacuta:

La accesarea Minimeniul Dulgher se deschide o fereastra asemanatoare celei de mai jos, fereastra care permite accesul la adaposturile pentru animale.

Minimeniul Dulgher permite accesul la achizitionarea de Adaposturi pentru Animale direct din Meniul de Inventar fara a mai necesita deplasarea in oras prin accesarea simbolului specific dulgheriei ce se gaseste in dreapta jos a Minimeniului Dulgher si este similar celui de mai jos:

In cadrul Minimeniul Dulgher se regasesc toate Adaposturile pentru Animale aflate in inventar ce pot fi achizitionate de la dulgheria din oras.

Minimeniul XL şi XXL

Minimeniul XL şi XXL este al doilea pozitionat in cadrul Submeniul de Inventar Dulgherie & Upgrade`uri & Atelier avand ca si semn distinctiv o vacuta insotita de doua sageti de culoare verde respectiv galbena:

La accesarea Minimeniul XL şi XXL se deschide o fereastra asemanatoare celei de mai jos, fereastra care permite accesul la upgrade`urile XL şi XXL ale adaposturilor pentru animale.

Minimeniul XL şi XXL permite accesul la achizitionarea de upgrade`uri XL şi XXL pentru Adaposturile pentru Animale direct din Meniul de Inventar fara a mai necesita deplasarea in oras prin accesarea simbolului specific Magazinului de Accesorii ce se gaseste in dreapta jos a Minimeniului XL şi XXL si este similar celui de mai jos:

In cadrul Minimeniul XL şi XXL se regasesc toate upgrade`urile XL şi XXL ale Adaposturilor pentru Animale aflate in inventar ce pot fi achizitionate de la Magazinul de Accesorii din oras.

Minimeniul Atelier

Minimeniul Atelier este al treilea pozitionat in cadrul Submeniul de Inventar Dulgherie & Upgrade`uri & Atelier avand ca si semn distinctiv o vacuta insotita de o sageata de culoare portocalie:

La accesarea Minimeniul Atelier se deschide o fereastra asemanatoare celei de mai jos, fereastra care permite accesul la adaposturile pentru animale extinse la atelier.

Minimeniul Atelier permite accesul la extinderea Adaposturilor pentru Animale direct din Meniul de Inventar fara a mai necesita deplasarea in oras prin accesarea simbolului specific atelierului ce se gaseste in dreapta jos a Minimeniului Atelier si este similar celui de mai jos:

In cadrul Minimeniul Atelier se regasesc toate extinderile Adaposturilor pentru Animale aflate in inventar ce pot fi extinse la atelierul din oras.
__________________

Live Together, Die Alone

Orice Cutie cu Scule pe care am s`o primesc cadou pe user`ul de joc MEFISTOLES va fi recompensata cu un cadou pe care vi`l doriti si mi`l specificati printr`un mesaj!

Evalueaza Noua Mea Ferma

MEFISTOLES
Vizualizare profil public
Găseşte mai multe postări de la MEFISTOLES

MEFISTOLES
Boardadmin Farmerama

Data înregistrării: 23.04.2010
Postări: 611
Submeniul de Inventar Accesorii & Obiecte Decorative & Cadouri! ! !

--------------------------------------------------------------------------------

Submeniul de Inventar
Accesorii & Obiecte Decorative & Cadouri

Submeniul de Inventar Accesorii & Obiecte Decorative & Cadouri este al cincilea pozitionat in cadrul Meniului de Inventar avand ca si semn distinctiv o floricica:

La accesarea Submeniului de Inventar Accesorii & Obiecte Decorative & Cadouri se deschide o fereastra asemanatoare celei de mai jos, fereastra care permite accesul la accesorii, obiecte decorative si cadouri.

Submeniul de Inventar Accesorii & Obiecte Decorative & Cadouri ofera posibilitatea de a alege dintre accesori, obiecte decorative si cadouri diferentiate in functie de specificul acestora de a fi doar un obiect de decor sau de a oferi puncte de experinta sau gologani.

In cadrul Submeniul de Inventar Accesorii & Obiecte Decorative & Cadouri, cele doua minimeniuri, Minimeniul Obiecte Decorative si respectiv Minimeniul Accesorii sau Cadouri se disting printr`o caracteristica definitorie respectiv daca in cadrul Minimeniul Obiecte Decorative se regasesc doar obiecte de infrumusetare si decorare, in cadrul Minimeniul Accesorii sau Cadouri se regasesc obiecte ce ofera la un anumit interval de timp puncte de experienta sau gologani.

Submeniul de Inventar Accesorii & Obiecte Decorative & Cadouri se subimparte la randul sau in alte doua minimeniuri, respectiv Minimeniul Obiecte Decorative & Minimeniul Accesorii sau Cadouri.

Minimeniul Obiecte Decorative

Minimeniul Obiecte Decorative este primul pozitionat in cadrul Submeniul de Inventar Inventar Accesorii & Obiecte Decorative & Cadouri avand ca si semn distinctiv o floricica:

La accesarea Minimeniului Obiecte Decorative se deschide o fereastra asemanatoare celei de mai jos, fereastra care permite accesul la obiectele decorative.

Minimeniul Obiecte Decorative permite accesul la achizitionarea de obiecte decorative direct din Meniul de Inventar fara a mai necesita deplasarea in oras prin accesarea simbolului specific Magazinului de Accesorii ce se gaseste in dreapta jos a Minimeniului Obiecte Decorative si este similar celui de mai jos:

In cadrul Minimeniul Obiecte Decorative se regasesc toate obiectele decorative aflate in inventar ce pot fi achizitionate de la Magazinul de Accesorii din oras sau pot fi primite ca si recompense in urma indeplinirii cu succes a unor sarcini.

Minimeniul Accesorii sau Cadouri

Minimeniul Accesorii sau Cadouri este al doilea pozitionat in cadrul Submeniul de Inventar Accesorii & Obiecte Decorative & Cadouri avand ca si semn distinctiv o floricica insotita de semnul distinctiv pentru puncte de experinta respectiv semnul distinctiv pentru gologani:

La accesarea Minimeniului Accesorii sau Cadouri se deschide o fereastra asemanatoare celei de mai jos, fereastra care permite accesul la accesorii sau cadouri.

Minimeniul Accesorii sau Cadouri permite accesul la achizitionarea de accesorii direct din Meniul de Inventar fara a mai necesita deplasarea in oras prin accesarea simbolului specific Magazinului de Accesorii ce se gaseste in dreapta jos a Minimeniului Accesorii sau Cadouri si este similar celui de mai jos:

In cadrul Minimeniul Accesorii sau Cadouri se regasesc toate obiectele decorative aflate in inventar ce pot fi achizitionate de la Magazinul de Accesorii din oras sau pot fi primite ca si recompense in urma indeplinirii cu succes a unor sarcini sau pot fi primite cadou de la alti jucatori.
__________________

Live Together, Die Alone

Orice Cutie cu Scule pe care am s`o primesc cadou pe user`ul de joc MEFISTOLES va fi recompensata cu un cadou pe care vi`l doriti si mi`l specificati printr`un mesaj!

Evalueaza Noua Mea Ferma

--------------------------------------------------------------------------------
Last edited by MEFISTOLES : 07.10.2010 at 00:42.

MEFISTOLES
Vizualizare profil public
Găseşte mai multe postări de la MEFISTOLES

MEFISTOLES
Boardadmin Farmerama

Data înregistrării: 23.04.2010
Postări: 611
Submeniul de Inventar Eliminator ! ! !

--------------------------------------------------------------------------------

Submeniul de Inventar
Eliminator

Submeniul de Inventar Eliminator este al saselea pozitionat in cadrul Meniului de Inventar avand ca si semn distinctiv un ciocanel si un fierastrau incrucisati pe un fond rosu:

La accesarea Submeniului de Inventar Eliminator acesta capata un aspect infundat fiind inconjurat de o margine de culoare rosiatica iar la finalizarea actiunilor de eliminare este necesara o noua accesare a Submeniului de Inventar Eliminator pentru dezactivarea acestuia.

Submeniul de Inventar Eliminator ofera posibilitatea de a elimina parcelele, taia pomii fructiferi si upgrade`urile acestora, demola adaposturile pentru animale si upgrade`urile acestora si extinderile acestora si inlatura accesoriile si obiectele decorative si cadourile.

In cadrul Submeniul de Inventar Eliminator cele patru functii ale acestuia se disting printr`o caracteristica definitorie respectiv in urma eliminarii, taierii, demolarii sau indepartarii, parcelele, pomii fructiferi si upgrade`urile acestora, adaposturile pentru animale si upgrade`urile acestora si extinderile acestora, accesoriile si obiectele decorative si cadourile fie sunt eliminate pentru totdeauna, fie sunt eliminate de pe pajiste.

Submeniul de Inventar Eliminator se subimparte la randul sau in alte doua minimeniuri, respectiv Minimeniul Eliminator pentru Totdeauna & Minimeniul Eliminator de pe Pajiste.

Minimeniul Eliminator pentru Totdeauna

Minimeniul Eliminator pentru Totdeauna este accesibil la accesarea Submeniul de Inventar Eliminator avand ca si semn distinctiv o pubela:

La eliminarea parcelelor, a pomilor fructiferi ne`upgrad`ati si a pomilor fructiferi upgrad`ati cu upgrad XL, a adaposturilor pentru animale ne`upgrad`ate si a adaposturilor pentru animale upgrad`ate XL, a unor accesori si obiecte decorative si cadouri se deschide o fereastra asemanatoare celei de mai jos, fereastra care avertizeaza asupra faptului ca eliminarea este definitiva.

In cadrul Minimeniul Eliminator pentru Totdeauna se pot elimina pentru totdeauna parcelele, pomii fructiferi ce pot fi achizitionati de la pepinera din oras precum si upgrade`urile XL ale acestora, adaposturile pentru animale ce pot fi achizitionate de la dulgherie precum si upgrade`urile XL ale acestora si accesoriile si obiectele decorative si cadourile la care in momentul eliminarii apare semnul distinctiv al eliminarii definitive respectiv pubela.

Minimeniul Eliminator de pe Pajiste

Minimeniul Eliminator de pe Pajiste este accesibil la accesarea Submeniul de Inventar Eliminator avand ca si semn distinctiv un fierastrau in cazul pomilor fructiferi upgrad`ati XXL, respectiv un ciocanel in cazul adaposturilor pentru animale upgrad`ate XXL si a extinderilor acestora si a unor accesori si obiecte decorative si cadouri:

sau

La eliminarea pomilor fructiferi upgrad`ati XXL, a adaposturilor pentru animale upgrad`ate XXL, a unor accesori si obiecte decorative si cadouri acestia pot fi regasiti la minimeniul de care apartin in cadrul Meniului de Inventar.

In cadrul Minimeniul Eliminator de pe Pajiste se pot elimina de pe pajiste pomii fructiferi upgrad`ati XXL, adaposturile pentru animale upgrad`ate XXL si extinderile acestora si accesoriile si obiectele decorative si cadourile la care in momentul eliminarii apare semnul distintiv al eliminarii de pe pajiste respectiv ciocanelul.
__________________

Live Together, Die Alone

Orice Cutie cu Scule pe care am s`o primesc cadou pe user`ul de joc MEFISTOLES va fi recompensata cu un cadou pe care vi`l doriti si mi`l specificati printr`un mesaj!

Evalueaza Noua Mea Ferma

Vezi ca e cam intortochiat sper sa intelegi vreau funda!

3 răspunsuri:
| cristianorudi7 a răspuns:

Cu compueru cred si cu tastatura si cu un soarece

| mariusyk_9851 a răspuns:

Iti arat eu acum:

Prima data te inregistrezi.
Dupa aceea urmezi tutorialul.
ca sa faci exp.trebuie sa cultivi plante.
Pe acolo in joc ai movila de balegar si butoi cu apa.
Apa se termina odata si odata trebuie gologani sa o umpli din nou.
Gologani ii faci raspunzand la comenzi.
Astia care vor comenzi o sa ceara:animale, pasari, simulte alte plante.
Ai orasul.
in piata ai voie de la lvl. 3.
La cooperativa faci misiuni si iei gologani si exp.
ai roata norocului o invarti cat timp ai mamude.
sau o data pe zi.
la pasunea salbatica ai voie de la lvl. 17
la parc de la lvl. 25.
Daca vrei sa trimiti mesaj du-te-n oras si dai pe posta si scrie acolo mesaj nou.
Da ma pe mesaj nou si scrie acolo destinatar:tebreanmarius adica numele meu.
Subiect:Buna.
Si continut scrii ce ai de scris.
ti-am explicat aproape tot mai trimite-mi cate un mesaj pentru nelamuriri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da intri pe el te loghiezi si gata