| aedyalex a întrebat:

In a cata zi de la inceperea caldurilor la o iapa, se poate face monta?

1 răspuns:
| spiridus25 a răspuns:

IAPA

- policiclic sezonier

- caldurile de manifesta mai ales primavara si toamna

- durata e de aproximativ 21 zile, cu variatii intre 9-33 zile

- dupafatare, caldurile pot aparea la aprox 2-9 zile

- acestea sunt cunoscute sub denumirea de calduri de manz si de regula sunt calduri fecunde

- pe caldurile de manz se recomanda a se face 1 monta/zi, o zi da una ba

- depisterea femelelor in calduri prez o importanta deosebita

- 2 faze idem:

- proestru 4-8 zile

- estru 2-10 zile

- metestru 2-8 zile

- diestru 4-10 zile

- aceste calduri de manz de transmit genetic

- ciclul sexual la iapa e neregulat si poate fi influentata de o serie de factori: regiune, atitudine, sist de crestere, rasa individuala, varsta, intretinere

- fiecare femela are o durata a ciclului bine stabilita

- dupa avortul tardiv caldurile apar atunci cand s-a implinit termenul de finalizare a gestatiei initiate

- pe avortul precoce, caldurile apar la per mult mai scurte

- stabilirea momentului optim de monta sau insamantare e mai greu de stabilit la aceasta sp pentru ca si morfostructura ovarului e diferita fata de celelalte specii

- intrucat momentul optim e greu de stabilit, se recomanda ca monta sa se faca 1 zi da 1 ba sau din doua 2 in 2 zile

- pentru depistarea femelelor inc alduri cat si pentru monta/ insmantare se recomanda ca femela sa fie contentionata cu platlonja si depistarea se poate raliza prin aducerea femelei si masculului la bara de incercare

- se recomanda ca femelele sa beneficieze de o per mai lunga de lumina, iar atunci cand avem adaposturi intunecoase se poate face suplimentarea luminii prin lumina artficiala