| Petruts a întrebat:

In cat timp vine o decizie pentru pensia de urmas de la depunarea dosarului? Ms!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatie. Daca defunctul a fost pensionar se primeste mai repede, in cca 30-40 zile. Daca nu a fost pensionar se poate primi in cca 3 luni.
Cand am intrat in pensie am primit decizia la fix 89 zile de la depunerea dosarului.

| Petruts explică (pentru Ioandelasal):

O God, ce mult dureaza.Dar am posibilitatea sa o pun si pe card nu? adica sa nu o mai primesc prin posta

| Ioandelasal a răspuns (pentru Petruts):

Da, poti cere sa ti-o puna pe card. Si eu o primesc asa. Trebuie sa mergi la banca de unde ai cardul, cu talonul de pensie si aceasta se va ocupa. Prima/primele pensii le vei primi prin posta.

| Petruts explică (pentru Ioandelasal):

Aha,deci nu trebuie sa mai merg la casa de pensii ca sa le zic sa o puna pe card, totul se rezolva de la banca.Thanks up! By the way, scuze de intrebare, tu esti inca minor de inca mai primesti?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Petruts):

M-ai facut sa zambesc. Am peste 65 ani si sunt pensionar, puteai vedea la profil.

| Petruts explică (pentru Ioandelasal):

Imi cer scuze dar credeam ca vorbeati despre acelasi tip de pensie, de asta m am grabit sa pun acea intrebare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Petruts):

N-ai de ce, ti-am spus ca m-ai bine dispus.

| agathapurple a răspuns:

Depinde de caz dar mai mult de 2-3 luni nu ar trebui sa dureze. In momentul in care iti vine decizia primesti si banii din urma (pe alea 2-3 luni).
Daca se depasteste termenul asta poti suna la casa de pensii pentru a afla in ce stadiu se afla dosarul tau.

| Petruts explică (pentru agathapurple):

Luni?laughing) eu ma gandeam la cateva saptamani, OMG!

| agathapurple a răspuns (pentru Petruts):

La cate mii de dosare au aia acolo, eu m.am bucurat ca nu l.au pierdut pe al meu laughing bafta

| Petruts explică (pentru agathapurple):

Merci!happy