| Belgravistan a întrebat:

În ce fel poluează mediul, sticla PET aruncata pe jos in natură? Ca din câte știu se descompune complet la un moment dat

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" sticla PET... se descompune complet la un moment dat"

da... și peste câteva zeci/sute de ani, e un moment dat

| johnnny123 a răspuns:

"La un moment dat" poate insemna orice...

O simpla punga de plastic are nevoie de 20 de ani ca sa se descompuna. O sticla de plastic de vreo 450 de ani.

In plus, plasticul nu se descompune niciodata complet, in sensul ca nu devine niciodata complet inofensiv pentru mediu. Intr-o forma sau alta, tot plasticul produs vreodata exista inca in natura, chiar daca in particule mai mici.

Sa inteleg ca esti unul dintre cei care umplu raurile si padurile cu pet-uri pentru ca "se descompun complet la un moment dat"?

| Belgravistan explică (pentru johnnny123):

Nuuu, ba din contra sunt ecologist, dar știam ca la un moment dat (fie zeci fie sute de ani) se descompun și Pet-urile. Întrebasem doar pentru ca eram curios.

| NuCitescNotificari a răspuns (pentru johnnny123):

*care umple

Răspuns utilizator avertizat
| Iote a răspuns:

Aia e, ca NU SE DESCOMPUNE COMPLET prea repede. Nici in "zeci" cum spune cineva pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se descompune in mii de ani si pana atunci microplasticurile se aduna in animale si in corpul tau

| PiouelPol a răspuns:

PET-ul este plastic. Plasticul respectiv, in descompunere, fiind aruncat in mediu, afecteaza atat solul, cat si alimentatia animalelor care consuma din solul respectiv. Si alta chestie, in general PET-urile nu sunt intotdeauna curate, raman microorganisme care ajung in sol, in plantele din jur si ajung sa polueze. In apa PET-urile aruncate afecteaza flora si fauna, pot crea baraje pe cursurile raurilor, impreuna cu alte gunoaie si astfel tot ce traia in zona blocata, moare. Faptul ca se descompune complet e rau, nu e un lucru bun.